Hazır yemek tehdit ediyor

Hazır yemek tehdit ediyor.14173
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kamu çalışanının yemek yediği hazır yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısının 4 bine ulaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle hazır yemek sektöründe durumun giderek daha kötü boyutlara ulaştığını vurgulayan Boyacıoğlu, binlerce firmanın doğrudan insan sağlığını tehdit ettiğine dikkati çekti.

Boyacıoğlu, Kamu Kurumları İhale Kanunu'na göre yapılan yemek alımlarından Türkiye'de ortalama 7 milyon kamu çalışanının faydalandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Yani 7 milyon kamu çalışanının sağlığı, denetimsizlik yüzünden ciddi tehlike altında. Resmi olmayan rakamlara göre sadece İstanbul'da İstanbul'da her yıl 10 bin kişi yemeklerden zehirleniyor ve bunlardan yaklaşık 200'ü ölüyor. Türkiye'de pazarı hızla büyüyen ve 5 milyar doları bulan hazır yemek sektörü yaklaşık 22 milyon kişiyi doyuruyor ancak üretimleri denetimden uzak. Özellikle kamu ihalelerini almak için fiyat kıran firmalar bunu sağlıksız şekilde yemeklere yansıtıyor.''

Her yıl sağlıksız yemek yüzünden ölenlerin ve bulaşan hastalık yüzünden hastanede yatanların sayısının giderek arttığını vurgulayan Boyacıoğlu, yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısının 4 bine ulaştığını ancak bu konuda somut bir adım atılmadığını bildirdi.

3 ÇEŞİT YEMEĞİN 1,60 YTL'YE VERİLMESİ İMKANSIZ

Örneğin, sadece İstanbul'da yemek üreten işletme sayısı 2 bin 700 iken İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği'ne üye sayısının 340'da kaldığını ifade eden Boyacıoğlu, sağlıksız yemekle insan sağlığının tehdit edildiğini söyledi.

Standartlara göre 3 çeşit yemeğin kişi başına 1,60 YTL'ye verilmesinin imkansız olduğunu belirten Boyacıoğlu, şöyle devam etti:

''Yemek sektöründe faaliyet gösteren firmaların önemli bölümü gıda güvenliği sistemi olarak adlandırılan Kritik Kontrol Noktaları ve Tehlike Analizleri Sistemi'ni (HACCP) bilmiyor ve uygulamıyor. Firmaların yaklaşık yüzde 10'unda kontrol laboratuvarı bulunuyor. Üretim sonrası mikrobiyolojik kalite kontrolleri bile birçok şirket yapılmadan yemekler vatandaşlara sunuluyor. Merdiven altı çalışan firmaların yaptığı birçok hata, insan sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturuyor.''

Boyacıoğlu, sektörde birçok firmanın geceden hazırladığı yemekleri oda sıcaklığında depoladığını ve sıcak yemeklerin sıcak, soğuk yemeklerin soğuk ortamlarda saklandığını ifade ederek, ''Yanlış ve yetersiz soğutma ve ısıtmalar var. Et ve süt ürünleri yetersiz pişiriliyor. Yemek servisten çok önce hazırlanıyor. Yemekler bakterilerin çoğalmasına müsait 15-45 derece sıcaklıkta bekletiliyor'' dedi.

Boyacıoğlu, gıda ile temas eden personelin, hijyen kurallarına uymadığını, yemeklerde donmuş yağ kullanılmasının, yeterince pişmemiş gıdaların servis edilmesinin, çiğ gıda ve pişmiş gıda temasıyla oluşan bakterilerin insan sağlığını tehdit ettiğini sözlerine ekledi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious