Hazırola geçmeyene meydan dayağı

Hazırola geçmeyene meydan dayağı.16512
  • Giriş : 25.10.2008 / 23:21:00

CHP'li Malik Özdemir, her tutuklunun cezaevine girişinde çırılçıplak soyularak aranmasını Meclis gündemine taşıdı ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin"e soru olarak yöneltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP"li Malik Ecder Özdemir, Metris Cezaevi"ndeki keyfi uygulamaları, günlük sayımlarda mahkumların askeri düzende hizaya geçirilmesini, her tutuklunun cezaevine girişinde çırılçıplak soyularak aranmasını Meclis gündemine taşıdı ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin"e soru olarak yöneltti.

TEK SIRA DAYATMASI• Metris cezaevinde incelemelerde bulunan alt komisyonda yer alan Özdemir, soru önergesinde, komisyon olarak daha önce Edirne ve Tekirdağ F tipi cezaevlerine yapmış oldukları ziyaretlerde, görüştükleri tutuklu ve hükümlülerin tamamının, cezaevlerinde yapılan günlük sayımlarda tek sıra hizaya geçerek askeri bir disiplin içinde hazırolda tutulduklarını ifade ederek, sayımlarda bu askeri disipline uymayanların, cezaevi görevlileri tarafından, disiplin cezaları da dahil olmak üzere, çeşitli cezalara çarptırıldıklarını, dövüldüklerini belirttiklerini anlattı.

MAKAT ARAMASI• Özdemir, Metris Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin de, aynı uygulamaların burada da yapıldığını, dövülerek öldürülen Engin Çeber"in de, ayakta sayım vermediği için dövüldüğünü ifade ettiklerini belirterek,

“Bu cezaevinde görüştüğümüz, tutuklu ve hükümlüler, her tutuklu ve hükümlünün cezaevine ilk girişinde, cezaevinin girişimde bulunan bir bölümde üst aramalarının yapıldığını, bu aramalarda, iç çamaşırları dahi çıkarılarak çırılçıplak soyundurulduklarını, daha sonra öne doğru eğiltilerek, zorla öksürtülüp makatlarına bakıldığını ifade etmişlerdir” dedi.

Özdemir, Bakan Şahin"e, ceza ve tutukevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, günlük sayımlarda askeri düzende hizaya geçip ayakta durmalarının yasal bir zorunluluk mu yoksa cezaevi yönetiminin keyfi bir uygulaması mı olduğunu sordu. Özdemir, Bakan Şahin"e şu soruları yöneltti:

CEZA ADİL Mİ? • “Hasta ve rahatsız olan tutuklu ve hükümlülerin bu duruma uymadıkları takdirde cezalandırılmaları, sizce ne kadar adildir?

Gerekçesi ne olursa olsun, insanları iç çamaşırları dahi çıkarıldıktan sonra, güvenlik güçlerince eğiltilerek (domaltılarak), kıçlarının muayene edilmesi, insanlık onur ve haysiyetiyle bağdaşmakta mıdır? Komisyonumuza ve şahsıma, çeşitli cezaevlerinden gelen bu şikayetler hakkında herhangi bir işlem yapılmakta mıdır?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*