HDP'li vekil Beştaş'ın 23 yıl hapsi istendi

HDP'li vekil Beştaş'ın 23 yıl hapsi istendi.20921
  • Giriş : 22.02.2017 / 14:14:00

HDP'li vekil Meral Danış Beştaş hakkında 23 yıl hapis cezası istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması ile birlikte vekillerin dosyalarının incelenmesi devam ediyor. Terör soruşturması kapsamında HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında 3 ayrı suçtan 23 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Beştaş hakkında  hazırlanan 66 sayfalık iddianame, 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Anayasa'nın 83. maddesi uyarınca Beştaş'ın eylemlerine  ilişkin yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle 2 fezlekenin TBMM'ye  sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne "Yasama  Dokunulmazlığının" kaldırılması talebiyle gönderildiği hatırlatıldı. 6718 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına  Dair Kanunun 1. maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına eklenen geçici 20.  madde gereğince Beştaş'ın fezlekelerde yer alan eylemlerine ilişkin  dokunulmazlığının kaldırıldığı ifade edilen iddianamede, soruşturma dosyalarının  Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gereğinin takdir ve  ifası bakımından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği anımsatıldı.

6-7-7 EKİM OLAYLARI İLE İLGİLİ ÇAĞRIYA KATILDI

İddianamede, 6-8 Ekim 2014 tarihindeki olaylar öncesi HDP Genel  Merkezinin twitter sosyal paylaşım sitesinden, "Şu anda toplantı halinde olan HDP  MYK'dan halklarımıza acil çağrı, Kobani'de durum son derece kritiktir. IŞİD  saldırılarının ve AKP iktidarının Kobani'ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere  halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye  çağırıyoruz." şeklinde paylaşılan mesaja yer verildi. ÇAğrı sonrası 6-8 Ekim'deki sokak olaylarında çok sayıda vatandaşın  hayatını kaybettiği ve yaralandığı, çok sayıda kamu ve özel bina ile araçların  zarar gördüğü hatırlatılan iddianamede, Beştaş'ın çağrının yapıldığı HDP Merkez  Yürütme Kurulu üyeleri arasında yer aldığı aktarıldı.

İddianamede, böyle bir çağrının sonuçlarının ne olacağının yıllardır  yaşanan olaylar ışığında HDP yetkilileri tarafından bilindiği, çAğrı ile bu  sonuçların meydana gelmesinin açıkça amaçlandığı, teşvik edildiği ve kasıtlı  olarak yapıldığı vurgulandı. Diyarbakır'da 13 Eylül 2015'te terör örgütünün çağrısı doğrultusunda  Beştaş'ın da bulunduğu grubun, sokağa çıkma yasağı bulunan Sur ilçesine girmeye  çalıştığı belirtilen iddianamede, emniyet görevlilerince toplanan kalabalığa,  "dağılın" ihtarında bulunulmasına rağmen grubun dağılmadığı belirtilen  iddianamede, bu suretle Beştaş'ın, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte  örgüt adına suç işlemek" ve dağılın ihtarına rağmen dağılmayan ve şiddet kullanan  grup içerisinde yer almak suretiyle üzerine atılı, "2911 sayılı yasaya muhalefet  etmek" suçlarını işlediğinin anlaşıldığı yer aldı.

Beştaş hakkında savunmasının alınmasına yönelik olarak Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığınca çAğrı kağıdı düzenlenerek TBMM'ye tebligat  gönderildiği bildirilen iddianamede, şüphelinin ifade vermeye gitmediği ve  gözaltına alındıktan sonraki ifadesinde de suçlamaları kabul etmediği belirtildi. Beştaş hakkında hukuki tahlilin de yapıldığı ifade edilen iddianamede,  Beştaş'ın söylem ve eylemlerinin, bulunmuş olduğu konum, toplumun geniş halk  kitlelerini PKK terör örgütünün emir ve talimatları doğrultusunda yönlendirme  kabiliyeti göz önüne alınarak, bir bütün olarak silahlı terör örgütü üyeliği  şeklinde nitelendirildiği kaydedildi.

  23 YIL HAPİS

İddianamede, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında,  "silahlı terör örgütüne üye olmak", 6-8 Ekim olaylarında "suç işlemeye tahrik" ve  "2911 Sayılı Yasaya Muhalefet" suçlarından 8,5 yıldan 23 yıla kadar hapis ve  mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak  yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*