Hedef, bir yıl içinde 500 bin kişinin sigarayı bırakması

Hedef, bir yıl içinde 500 bin kişinin sigarayı bırakması.8084
  • Giriş : 21.04.2008 / 12:07:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 12:19:51

19 Mayıs'ta yürürlüğe girecek kanun sayesinde, 500 bin kişinin sigarayı bırakması hedefleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaklaşık 20 milyon kişinin sigara içtiği Türkiye'de, 19 Mayıs'ta yürürlüğe girecek ve çeşitli yerlerde sigara içmeyi yasaklayan kanun sayesinde, bir yıl içinde 500 bin kişinin sigarayı bırakması hedefleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Bürosu Türkiye İrtibat Ofisi Ulusal Tütün Kontrolü Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, okul, dershane ve kursların açık alanları ile lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerde sigara içimini yasaklayan kanunun sigarayla mücadele konusunda çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Türkiye dışında da bu tür kanunların uygulanmaya başlandığını, İrlanda, İngiltere, İtalya, Fransa, Norveç gibi ülkelerde benzer kanunların yürürlüğe girdiğine işaret eden Dr. Ergüder, Türkiye'nin, bulunduğu bölgede böyle bir kanun çıkartan ilk ülke olduğunu belirtti.

"Dünya ülkeleri Türkiye'yi takip ediyor"

Dr. Ergüder, yeni kanun sayesinde, Türkiye'nin, tütünle mücadele konusunda kararlılık anlamında benzer kanunlar uygulanan ülkelerin en başına yerleşeceğini ifade etti.

Ergüder, "Balkanlar, Doğu Avrupa, Rusya ve Orta Doğu'da, ilk kez Türkiye'de böyle bir kanun çıkarıldı. Bu kanun, sigarasız ortamlar oluşturma anlamında çok önemli bir adım. Bu nedenle, Türkiye'nin bu kanunu uygulaması çok önemli. Tüm dünya ülkeleri de konuyla ilgili olarak Türkiye'yi merakla takip ediyor. Yeni çıkan kanun sayesinde, dünyada tütünle mücadeleyi en ileri düzeyde uygulayan ülke Türkiye olacak" dedi.

"Türkiye'de yaklaşık 17-20 milyon arasında kişi sigara içiyor" diyen Dr. Ergüder, "Kanun sayesinde, bir yıl içinde 500 bin kişinin sigarayı bırakması hedefleniyor" ifadesini kullandı.

Kanunun ilk hedefinin, kişileri başkalarının içtiği sigaradan korumak olduğunu belirten Dr. Ergüder, kanun uygulandıktan sonra tüm kapalı alanlardaki pasif sigara dumanı mağduriyetinin önüne geçileceğine dikkat çekti.

Her 10 çocuktan biri sigara içiyor

Dr. Ergüder, Türkiye'de sigara tüketimiyle ilgili en son 2003 yılında bir araştırma yapıldığını ve buna göre, ülkedeki her 10 çocuktan birinin sigara içtiğine dikkati çekti.

Araştırmaya göre, sigara kullanan çocuklardan yüzde 30'unun 10 yaşından önce sigaraya başladığını belirten Ergüder, yetişkinlerde ise her 3 kişiden birinin sigara içtiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious