Hedef, kişi başına 10 bin USD

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Bakan Özak: Hedefin 2013'de 800 milyar dolarlık GSMH'yı yakalamak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, 2013 yılında Türkiye'nin hedefinin gayrisafi milli hasılada 800 milyar doları yakalamak ve kişi başına düşen geliri 10 bin dolara çıkarmak olduğunu söyledi.
AK Parti'nin kuruluşunun 5. yıldönümü kapsamında AK Parti Trabzon İl Binası'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, aydınlık ve gelişmiş bir Türkiye sloganıyla yola çıktıklarını ve iktidara geldikten sonra cumhuriyet tarihine geçecek icraatlarda bulunduklarını söyledi. 2013'de Türkiye'nin gayrisafi milli hasılada hedefinin 800 milyar doları yakalamak olduğunu ifade eden Özak şöyle konuştu: "Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 7 bakanın katıldığı 2007- 2013 kalkınma planı toplantısı yapıldı. Bu kapsamında 2013'te 800 milyar dolarlık gayrisafi milli hasıla ve kişi başına düşen gelir 10 bin dolar hedef belirledik. İnşallah bu rakama ulaşacağız."

Türkiye'nin son üç yılda en fazla büyüyen ülke olduğunu hatırlatan Özak, hükümetin IMF politikasını eleştirenlerle göndermede bulunarak şöyle konuştu: "Türkiye büyümeye devam ediyor. Tabi bunlar kolay olmuyor. İstikrar olacak, yolsuzlukları önleyeceksin, parayı ve zamanı iyi kullanacaksın. 24 milyar dolar borçla aldığımız IMF borcunu 11 milyar dolara indirdik. IMF'ye her yıl sadece 50 milyon YTL borç faizi ödeniyor. AK Parti'yi milliyetçilikle suçluyorlar. Gerçek milliyetçilik IMF'den borç almak değil, IMF'e borçsuz kalabilme yolunda adım atabilmektir."

Ortadoğu'da yaşanan krizi 'Ben güçlüyüm ve haklıyım' siyasi anlayışı olarak yorumlayan Bakan Özak, "AK Parti, düşman üreten değil, dost kazanan siyaset anlayışındadır. Osmanlı zamanında haklı olan güçlüydü. Ancak şimdiki devletlerde güçlü olan haklıdır anlayışını sergiliyor. Bizim hükümetimiz haklı olan güçlüdür anlayışında. Ortadoğu'da 33 günün ardından ateşkes sağlandı. Bu konuda hükümetimiz üzerine düşen görevi yerine getirecektir. AK Parti sadece Türkiye'nin partisi değildir. Bu sorunların çözülmesini bekleyen ülkelere de ait bir partidir." dedi.

Amaçlarının Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek olduğunu belirten Özak, "Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için ekonomide, sosyal yaşamda sporda, sanatta ve teknolojide elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Gerçek Atatürkçülük de budur. Muhafazakar demokrat bir partiyiz ancak, çağı yakalama anlayışındayız. Geçmişimizle öğünüp bu günümüzle barışık olacağız. Geleceğimizle ilgili olarak bilgiyi ve çağı yakalamak için bilgiyle donatılmış gençler yetiştirmektir. Bu anlayışta olduğumuz için bilim ve teknolojiye 450 milyon YTL ayırdık." diye konuştu.


'FİSKOBİRLİK'İ DEVRE DIŞI BIRAKMADIK'

Kamuoyunda Fiskobirlik'in devre dışı bırakıldığı yönündeki anlayışın yanlış olduğunu kaydeden Bakan Özak, "Fiskobirlik'i biz devre dışı bırakmadık. Fiskobirlik borcunu ödemediği için kendisi devre dışı kaldı. Hükümetle Fiskobirlik'in karşılıklı konuşması doğru değildir. Fiskobirlik özerk bir kuruluştur. Hükümetle bir bağlantısı yoktur. Ayrıca fındık alımlarında Fiskobirlik'in depoları kullanılacaktır. Borçlu bir kuruluş olduğu için fındık alamıyor." ifadelerini kullandı.

Fındık ürününün dünyada giderek arttığını ve buna bağlı olarak fiyat düşünün yaşandığını kaydeden Özak, "Vatandaş 'biz fındığı Fiskobirlik'e verdik parasını devlet ödesin' diyor. Son üç yıldır fiyat vermedik. Önceki iktidarlar döneminde fındık fiyatı hep 1-2 dolar arasında olmuştur. Dünyada fındık üretimi giderek artmaktadır. Bu ürün fazlalığından dolayı dünyada fındık fiyatlarında düşüş yaşanmaktadır. Hükümet fındık fiyatının belirlenmesi için özerk bir kuruluş olan Fiskobirlik'e devretti. Fiskobirlik'te fiyatı yüksek tuttu. Dünyada fındık rekolte fazlalığından dolayı fiyatlar düşünce, Fiskobirlik'in yüksek fiyattan aldığı fındık elinde kaldı." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious