Hedef devletin zirvesi miydi?

  • Giriş : 27.05.2007 / 19:58:00
  • Güncelleme : 27.05.2007 / 20:09:50

İki ay önce Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sokulan, daha sonra da İzmir'e getirilen bombaların hedefi neydi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

HEDEF TATBİKATTA BULUŞAN DEVLETİN ZİRVESİ MİYDİ ?

İZMİR'in Buca İlçesinde jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, terör örgütü PKK üyesi `Harun' kod adlı terörist, Siirt'te yakalanan bir örgüt üyesinin verdiği bilgiler doğrultusunda, 11 kilogram plastik patlayıcı, 12 elektrikli fünye, 2 kaleşnikof, 2 susturucu takılı tabanca, 10 el bombası ve çok miktarda gıda malzemesiyle birlikte yakalandı. Teröristin hedefinin, devletin zirvesinin tatbikatları izlemek için geldiği sırada İzmir'de eylem yapmak olduğu, ancak alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle buna cesaret edemedeği anlaşıldı. Teröristin yeni hedeflerinin ise Buca Gölet'teki AKP Gençlik kollarının düzenlediği Murat Göğebakan konseriyle, İzmir Balık Hali içerisindeki Buca İlçe Jandarma Komutanlığı ve İzmir F Tipi Cezaeviïnin korunmasından sorumlu askeri birlik olabileceği üzerinde durulduğu bildirildi. Soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Bombalama eylemleri gerçekleştirmek üzere bir süre önce bir teröristin Kuzey Irakïtan Siirt'e geldiği bilgisini alan Siirt İl Jardarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Teröristin kentte yaşayan ailesiyle bağlantıya geçen jandarma ekipleri, oğullarının teslim edilmesi için yardım istedi. Ailenin ikna ettiği PKK bombacısı, jandarmaya giderek teslim oldu.

İTİRAFLARI YAKALATTI

İsmi açıklanmayan PKK bombacısının, yaklaşık iki ay önce İzmirïe gönderilen plastik patlayıcı, fünye ve silahların, Kaynaklar Beldesiïndeki sığınakta toprağa gömüldüğünü, `Harun' kod adlı başka bir teröristin de bunları bombalama eylemlerinde kulanmak üzere alacağını anlatmasıyla operasyon genişletildi. Bombacının verdiği bilgiler doğrultusunda İzmir'e kaydırılan operasyonda, teslim olan terörist gizlilik içinde 4 gün önce İzmir'in Buca İlçesi Kaynaklar Beldesi'ne getirildi.

HARUN KOD ADLI TERÖRİST YAKALANDI

İtirafcı bombacının verdiği bilgiler doğrultusunda bombaların ve tabancaların gömülü olduğu sığınak belirlendi. İzmir'de geçen cuma ve cumartesi günü yapılan tatbikatları izlemek için bir araya gelen Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına yönelik saldırı olabileceği ihtimali üzerinde duran ekipler, bölgede önlem alıp beklemeye başladı. Üç gün süren bekleyişin ardından, dün (cumartesi) öğle saatlerinde bombaları almaya gelen `Harun' kod adlı terörist, yakalandı. Sığanakta yapılan aramalarda, A-4 tipi olduğu öğrenilen 11 kilogram plastik patlayıcı, 12 elektrikli fünye, 2 kalaşnikof tüfek, susturucu takılı 2 tabanca, 10 el bombası ve çok miktarda gıda malzemesi ele geçirildi. Patlayacının iki ay önce Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sokulduğu, daha sonra da İzmir'e getirildiği saptandı.

Sorgusu süren ve Bornova İlçesi'nde geçen 12 Mayıs'ta 1 kişinin ölümü 17 kişinin yaralanmasına neden olan bombalama eylemiyle ilişkisi olup olmadığı da araştırılan teröristin, ilk hedefinin, cuma günü gerçekleştilen Efes 2007 ve cumartesi günü icra edilen Denizkurdu 2007 tatbikatlarını izlemek için kente gelen liderler kentteyken eylem yapmak olduğu öğrenildi. Teröristin ses getirmek için tatbikat sırasında yapmak istediği eylemini, alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle gerçekleştiremediği anlaşıldı.

YENİ HEDEF JANDARMA MI, AK PARTİ Mİ?

Tatbikat sırasında eylem düzenleyemeyen teröristin yeni hedefinin, dün (cumartesi) Buca Gölet alanında AKP Gençlik Kollarıïnın düzenlediği, ancak yağmur nedeniyle iptal edilen konser ile İzmir Balık Hali binası içerisideki Buca İlçe Jandarma Komutanlığı ya da Kırıklar F Tipi Cezaevi'ni koruyan askeri birlik olabileceği üzerinde durulduğu öğrenildi. Siirt'te yakalanıp İzmir'e getirilen ve Kaynaklar Beldesiïnde yakalanan iki terör örgütü üyesinin sorgularının sürdüğü, turizm bölgelerine yönelik saldırı planları olup olmadığının da araştırıldığı, çarşamba günü adliyeye sevkedilecekleri belirtildi.
Kaynak: SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious