Hedef için artık yüzde 3 yetecek

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Yılın ilk yarısında yüzde 7.5 oranıyla beklenenden yüksek hızda büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ikinci yarısında yavaşlayacağı öngörüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankasının bu yıl haziran ve temmuz aylarında faiz oranlarında yaptığı artırımlar ve döviz kurunda yaşanan yükselişin özel nihai tüketim harcamaları ve yatırım harcamaları yoluyla toplam iç talepte yaratacağı yavaşlamanın, bu yılın ilk yarısında yüzde 7.5 olarak gerçekleşen GSMH’deki büyüme hızının oldukça aşağı doğru çekeceği tahmin ediliyor.

Faiz oranlarındaki artış ekonomik aktivitede önemli bir rol oynayan tüketici kredilerindeki artış eğilimini büyük ölçüde yavaşlattı. Ocak-haziran döneminde aylık ortalama 2.3 milyar YTL olan tüketici kredilerindeki artış hızı, son iki ayda (temmuz-ağustos) ortalama 371.9 milyar YTL’ye kadar geriledi. Yılın ilk yarısında ayda ortalama 1.4 milyar YTL artan konut kredilerinde son iki aydaki aylık ortalama artış 141 milyon YTL’de kaldı. İlk yarıda aylık ortalama 125 milyon YTL büyüme kaydeden taşıt 132 milyon YTL azalış yaşandı. Çoğunlukla dayanıklı tüketim malları alımının finansmanında kullanılan diğer tüketici kredilerindeki ilk yarıda 762 milyon YTL olan aylık ortalama artış, son iki ayda 362 milyon YTL’ye geriledi.

Temmuzda beyaz eşya satışlarında yüzde 4.6’lık, yerli otomobil satışlarında yüzde 41.9’luk ve ithal otomobil satışlarında ise yüzde 45.6’lk bir yavaşlama yaşandı. Temmuzda tüketim malı ithalatı da yüzde 23’lük bir büyüme hızıyla önceki aylarda olduğu gibi yüksek orandaki artışını sürdürdü. Ancak mayıs ve haziran aylarında olduğu gibi temmuzda da yatırım malı ithalatı yüzde 2.8’le düşük bir hızda arttı.

Ancak üretim cephesinden özellikle temmuz ayıyla ilgili olarak gelen veriler herhangi bir yavaşlama yaşanmadığına işret ediyor. Temmuzda sanayi üretimi yüzde 9.5 oranında büyürken imalat sanayi sektörünün yüksek kapasite kullanım oranlarıyla üretim yapmaya devam ettiği gözlenmişti.

Ancak milli gelire ağırlıklı olarak yılın ikinci yarısında katkısı yansıyan tarım üretiminde yaşanan azalma ikinci altı aylık döneme ilişkin büyüme hızını az da olsa yavaşlatacak.

YÜZDE 3 YETECEK

Türkiye’nin bu yıla ilişkin GSMH büyüme hedefi yüzde 5 olarak belirlenmişti. Türkiye için sürdürülebilir büyüme hızı olarak öngörülen yüzde 5’lik büyümenin bu yıl da gerçekleştirilebilmesi için yılın kalan döneminde sadece yüzde 3’lük bir büyüme sağlanması yeterli olacak. Bu yılın ilk yarısında GSMH yüzde 7.5 oranında bir büyüme hızına erişmişti. Eğer yılın ikinci yarısındaki büyüme hızı sıfır olursa ilk yarıdaki yüksek büyüme hızı yüzünden yıllık ortalama büyüme yüzde 3.3 civarında kalabilecek. Yılın ikinci yarısındaki büyüme hızının yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmesi halinde ise yıllık büyüme hızı yüzde 6.1 olarak gerçekleşecek.

Türkiye ekonomisi geçen yılın ilk yarısında yüzde 6 ikinci yarısında ise yüzde 9 oranında bir büyüme sergilemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious