Hedef manşetten kurşun avukattan! SABAH

Hedef manşetten kurşun avukattan! SABAH.6960
  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Militan avukat, Vakit’in ’Türbanı yasakladılar’ diyerek fotoğraflarını yayımladığı beş Danıştay üyesini dün odalarında taradı. Birini öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Allah’ın askeriyiz

Saldırgan 13 el ateş edip ”Allah’ın askeriyiz” diye slogan attı. Başkan Birden ile iki kadın üye ve bir tetkik hâkim yaralanırken üye Yücel Özbilgin hastanede öldü. Girişte avukat kimliğiyle aranmadan geçtiği için silahı fark edilemedi.

Türban için vurdum

Saldırıyı türban yasağı için yaptığını itiraf eden Arslan’ın Hizbullahçı olduğu iddia edildi. İki suç ortağı aranıyor. Kanlı olayın Cumhuriyet gazetesine bombadan sonra yaşanması dikkat çekti.

Tekbirle kurşun yağdırdı

İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Alparslan Arslan, toplantı halindeki Danıştay 2’nci Daire üyelerine kurşun yağdırdı. Üyelerden Mustafa Yücel Özbilgin yaşamını yitirdi, daire başkanı, iki üye ve bir tetkik hâkimi yaralı.

Öğretmen Aytaç Kılınç’la ilgili olarak ’Okula gidiş gelişte türban takılamayacağı’ kararını veren Danıştay 2’nci Daire’ye silahlı saldırı düzenlendi. İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Alparslan Arslan’ın Glock marka tabanca ile gerçekleştirdiği saldırıda üye Mustafa Yücel Özbilgin (64), Hacettepe Hastanesi’ndeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Daire Başkanı Mustafa Birden ağır yaralanırken, yaralanan 2 üye ile bir tetkik hâkimi tedavi altına alındı. Saldırgan avukatın olaydan sonra ’Allah’ın askeri, Osmanlı’nın torunlarıyız’ dediği belirlendi. Saldırıda salonda bulunan diğer üye Kamuran Erbuğa ise masanın altına saklanarak saldırıdan yara almadan kurtuldu.

KİMLİK GÖSTERDİ

Görgü tanıklarının ’şık giyimli’ diye tanımladığı saldırgan Arslan, dün sabah saat 09.45 sularında Danıştay’a geldi. Kapıdaki X-ray cihazından geçişte, avukat kimliğini gösteren Arslan, Danıştay 2’nci Daire’nin bulunduğu ek binaya yöneldi. Binaya geçişteki tüneli kullanan Arslan, asansörle ek binanın 6’ncı katına çıktı. 2’nci Daire’nin bulunduğu 5’inci ise kata merdivenle indi. Saldırgan Arslan, türban kararını veren 2’nci Daire Başkanı Mustafa Birden ile görüşmek için sekreteri Aynur Taslı’ya gitti. Taslı, heyetin müzakerede olduğunu söyleyince de sekretere silah çekti ve Başkan Birden’in odasına yöneldi. Silahını hâkimlereyönelten Arslan, üyelerin baş ve göğüslerine nişan aldı. Bu sırada Daire Başkanı Mustafa Birden dalak ve midesinden, Mustafa Yücel Özbilgin başından yaralandı. Saldırıda üyeler Ayla Günenç ile Ayfer Özdemir bilek ve dirseklerinden, tetkik hâkimi Ahmet Çobanoğlu ise yüzünden yaralandı. Saldırgan, geldiği yönden dışarı çıkmak istedi. Bu sırada silah sesleri üzerine, görevliler 155 Polis İmdat’ı arayarak yardım istedi. Danıştay’ın içinde görev yapan bir polis, asansörle aşağıya inip kapıya yaklaşan Arslan’ı yakalamak için hamle yaptı. Saldırgan bu sırada havaya bir el daha ateş açtıancak mermisinin bittiğini fark eden polis memuru ile Arslan arasında boğuşma yaşandı. Alparslan Arslan daha sonra silahıyla birlikte yakalanıp gözaltına alındı. Önce Çankaya Merkez Karakolu’na götürülen saldırgan, daha sonra olayı Geniş Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı’nın soruşturmaya başlaması üzerine Ankara Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

BİR GÜN ÖNCE KEŞİF

İstanbul barosu’na kayıtlı avukat Arslan’ın, bir gün önce gelip Daire Başkanı Birden’in kapısını zorladığı ve keşif yaptığı da ortaya çıktı. Saldırganını ikinci gelişinde dikkat çekmemesine, sakalını kesmesinin yol açtığı öğrenildi. Arslan’ın Danıştay binasının yanına parkettiği 34 BE 0126 plakalı Opel Astra marka otomobilinin içinde bazı avukatlık belgeleri ve dava dosyaları çıktı. Avukat yakalandığında, çantasında 2 adet boş şarjör çıktığı da öğrenildi. Saldırıda kullanılan Glock marka silahın balistik incelemesinde daha önce hiçbir olayda kullanılmadığı ortaya çıktı

KAMERALAR ARIZALIYDI

Öte yandan Avukat Alparslan Arslan’ın tabancayla elini kolunu sallayarak içeri girmeyi başardığı Danıştay’daki güvenlik boşluğu gözler önüne serildi. Polis, saldırıdan sonra Danıştay girişindeki ve çevresindeki güvenlik kameralarının görüntülerini incelemek istedi. Ancak, yazılım sorunu nedeniyle yaklaşık bir haftadır kayıt yapılmadığı belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious