'Hedefim dünya şampiyonluğu'

'Hedefim dünya şampiyonluğu'.15560
  • Giriş : 04.03.2009 / 15:40:00

2009 Supersport Dünya Şampiyonası'nın Avustralya ayağında birinci olan Kenan Sofuoğlu, en büyük sıkıntısının Supersport yarışlarının Türkiye'de yayınlanamıyor olması.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2007 Supersport Dünya Şampiyonluğu başarısı bulunan genç yarışcı, Avustralya'daki başarısının ardından Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Levent'teki şubesinde basın mensuplarının karşısına çıktı.

Elde ettiği başarıların çok ta kolay olmadığını belirten Kenan Sofuoğlu, ''2007'de 8 yarış kazanmıştım. Bu sene 10 yarış kazanmak istiyorum. Çok kolay değil. Her hafta sonunda farklı pistlerde yarışıyoruz. Avustralya'da son anda kazandım. Dünya şampiyonasında her pist tamamen farklı. Avustralya'da ilk 10 çok yakındık. Bu sezon 10 tane yarış kazanmak istiyorum ama daha önemlisi Dünya şampiyonu olmak.'' istiyorum dedi.

Honda ile sözleşmesinin devam ettiğini hatırlatan Sofuoğlu, şuan takım içinde 1. pilotun kendisi olduğunu belirterek, ''Her takımda birinci ikinci pilot vardır. Honda'da 4 yıldır yarışıyorum. Değer verdikleri pilotlardan biriyim. 2008'de Dünya şampiyonu olduğu için ilk pilot odur ben ikinciyim. Ama bu sene ilk yarışı kazanıp şampiyona lideri olduğum için ilk pilot benim. Takım arkadaşım 34 yaşında ben daha gencim. Mücadele veren pilota takım da değerini verecektir.'' diye konuştu.

Hedefinin MOTOGP'de yarışmak olduğunu da vurgulayan Sofuoğlu, en büyük sıkıntısının yarışların Türkiye'de yayınlanmıyor olması. Sofuoğlu, ''Türkiye'de yarışlarımın yayınlanmıyor olması beni çok üzüyor. Sporun gelişmesi için destekler gerekir. Herkesin beraber çalışıp bu yarışın yayınlanması gerekir. Bugün kazanan bir pilotunuz varken bu yarışlar yayınlanmalı. Bir Türk'ün olduğu yarışı herkes izlemek ister. Yayın olmazsa sponsor destek vermez, bu da sporun gelişmesi için kötü. Dünya'nın her yerinde yayınlanırken benim ülkemde yayınlanmıyor'' açıklamasını yaptı.

- MEMNUN: ''YARIŞLARI TÜRKİYE'DE YAYINLATACAĞIZ'' -

Bu arada Kenan ile beraber basın mensuplarının karşısına çıkan Federasyon başkanı Süleyman Memnun ise yarışların Türkiye'de yayınlanması için bazı girişimlerde bulunduklarını belirterek, ''Biz maalesef bu trene geç bindik. Konu biraz karışık. Burada yayın hakları para ile satın alınıyor. Geçen sene TRT3 yayınladı. Çok izlenen bir kanal değil, geçen yıl da Kenan birincilikler alamadı. Bunu kesinlikle çözeceğiz ve bir sisteme bağlayacağız. 2003 yılı sonunda kurduğumuzda önce sporculara konsantre olduk. Şimdi 100'ün üzerinde yarışçımız var. Bizim hedefimiz bundan sonra kendimizi tanıtmaktır. Önümüzdeki 4 yıl ilk işimiz yaptıklarımızı duyurmak ve bu konuyu mutlaka çözeceğiz.'' dedi.

- ''İSTANBULPARK'TA ANTRENMAN YAPMANIN GÜNLÜĞÜ 70 BİN EURO'' -

Süleyman Memnun ayrıca Formula1 yarışlarının yapıldığı İstanbulPark'ın pistinden hiçbir şekilde yararlanamadıklarını söyledi. Memnun, ''İstanbulPark, anlamsız bir şekilde 2021 yılına kadar kiraya verildi. Kenan'ın o pistte antrenman yapması için günlük 70 bin Euro kira istiyorlar. Biz sözleşmeyi mahkemeye verdik. Bu kötü kontrat çözümlenmedikçe orada yarış düzenlemek istemiyoruz.'' dedi.

Memnun, MOTOGP'nin sıkıntı yaşamaması için ortak hareket edilmesi gerektiğin de belirterek, ''Sanırım 2011 yılında Formula1 patronu Ecclestone bırakacak. Bize göre hemen bir şirket kurulmalı yüzde 40'ar otomobil ve motosiklet federasyonlarına yüzde 20'si de İTO'ya verilmek şartıyla. Bizim bu fikrimize Otomobil Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu katılmadı. Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Yurtdışına gittiğimizde bize soruyorlar; 'siz 200 milyon dolar harcayıp pist yaptınız da sonra Ecclestone'a mı verdiniz' diye. Kenan daha orada 2 tur atamadı. Biz kulalanamıyorsak yeni Kenan'lar nasıl yetiştireceğiz.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*