"Hedefimiz birinci sınıf demokrasi"

  • Giriş : 30.01.2008 / 16:27:00

Türkiye'nin dış politikada öncelediğinin AB'ye tam üyelik olduğunu her fırsatta tekrarlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, reformlarının amacının özgürlüklerin doyasıya yaşanması olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Babacan, Ankara'nın katılımın 28. ya da 29. ülkenin üyeliğini olmayacağını AB'nin güçlenerek yeni bir çehre kazanacağını kaydetti. Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından tertip edilen "Eğitim Hakkı ve Gelecek Perspektifler" konulu forumunda konuşan Babacan, demokrasi ve özgürlüklere vurgu yaptı. Türkiye'nin birinci sınıf demokrasiyi kendisine hedef seçtiğini belirten Ali Babacan, "Temel hak ve özgürlükler konusunda bizim standardımız Kopenhag kriterleridir. Türkiye'de özgürlüklerin doyasıya yaşanması, tüm vatandaşlarımızın istisnasız olarak vatandaş olmanın verdiği haklardan sonuna kadar yararlanması reform sürecimizin en temel unsurlarından biri olmalıdır." diye konuştu. Bu konudaki ilerlemelere dikkat çeken Bakan, 6 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında Türkiye'nin artık farklı bir ülke olduğunu dile getirdi. AB'ye karşı çıkan kesimlerin, bu işten nemalandığını ifade eden Bakan Babacan, "Ancak Türkiye geri döndürülemez bir yola girdi." diyerek demokratikleşme çabalarının süreceğini söyledi. Baş müzakereci Babacan AB'nin 21. asrın en büyük barış projesi olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'nin nihayetinde AB'ye tam üye olması da 21. yüzyılın en önemli küresel barış projelerinden birisi olarak tarih kayıtlarına geçecektir." dedi. Babacan, Brüksel'e ziyaretleri ve buradaki toplantıları hatırlatarak, "Artık AB süreci Türkiye'nin günlük çalışmasının, hayatının bir parçası." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa'ya eleştiri

Babacan isim vermeden yeni fasılların açılmasına engel olan Fransa'yı eleştirdi. Fasılların açılması ya da kapanmasının teknik konularda Türkiye'nin ne kadar ilerlediğiyle ilgili değil, AB'deki genel siyasi iklimle son derece ilgili olmasından yakınan Bakan Babacan, "Teknik olarak bütün problemlerin çözüldüğü, Türkiye'nin bunları resmen açmaya hazır olduğu AB Komisyonu tarafından da tüm üye ülkelere rapor edilmiş durumda. Ancak kimi zaman farklı ülkelerin farklı yaklaşımları bu fasıllar önünde engel teşkil edebiliyor." serzenişinde bulundu. Fasıllar resmi olarak açılmasa da Türkiye'nin kendi reform takvimini işlettiğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı, "Bu program bir senedir uygulanıyor, dolayısıyla 2013 itibariyle Türkiye 'Ben hazırım diyecek' ve o gün itibariyle AB Türkiye için ne kadar hazır, bunu hep beraber göreceğiz." diyerek AB'ye gönderme yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious