Hedefimiz tam üyelik

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Bakan Başesgioğlu: "Biz Avrupa treninde birinci sınıf mevkide oturmak istilyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye için imtiyazlı ortaklı formülünü önermenin, Türkiye'ye Avrupa treninden birinci sınıf mevkiden bilet aldırıp üçüncü sınıf mevkiye oturtmaya benzediğini söyledi. Başesgioğlu, "Hedefimiz tam üyelik. Ayrıcalıklı ortaklık yolcusu değiliz." dedi.

Türk-İş ve Finlandiya İşçi Sendikaları Konfederasyonu ile birlikte Dedeman Oteli'nde düzenlediği 'AB Müzakere Sürecinde Avrupa Sosyal Modeli ve Sendikal Haklar' uluslararası sempozyumda konuşan Başesgioğlu, Türkiye'nin AB konusunda yaptığı çabaların tek hedefinin AB'ye tam üyelik olduğunu söyledi. Bu süreçte Türkiye'ye ayrıcalıklı ortaklık gibi bir formül aranmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, "Böyle bir formül zihinlerde varsa, buna bugünden 'hayır' diyoruz. Ayrıcalıklı ortaklık yolcusu değiliz. Bu Türkiye'ye Avrupa treninde birinci sınıf mevkide bilet aldırıp, bunun maliyetini ödetip, üçüncü sınıf mevkide yolculuk etmesini tavsiye etmeye benzer. Hayır, ben binmek istediğim mevkinin biletini kendim seçmek istiyorum. Benim binmek istediğim mevki birinci sınıf mevkidir. Onun için son günlerde imtiyazlı ortaklık konuları gündeme taşınmaya başlandı ancak bu Türkiye'nin gündeminde yok." diye konuştu.

AB'de yer alan azınlık kavramı konusunu da eleştiren Başesgioğlu, Türkiye'nin tanıdığı azınlık kavramının Lozan Barış Antlaşmasında yer aldığını belirtti. Başesgioğlu, bunun dışında hiç bir azınlık kavramını kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, ""Bu ülkenin asli unsurlarını azınlık olarak tanımlayan görüşlere asla itibar etmiyoruz" dedi.

KILIÇ: "AP RAPORU TÜRK HALKINI RENCİDE ETTİ"

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Salih Kılıç, Avrupa Parlamentosunun (AP) raporunda yer alan Kıbrıs ve Ermeni Soykırımı konuların Türk halkını incittiğini, AP'nin bu tür uygulamalardan kaçınması gerektiğini söyledi. Tarihin derinliklerini kurcalayarak, taraflı, yanlış ve siyasi amaçlı

olarak hazırlanan bu tür raporların AP'nin saygınlığına zarar verdiğini vurgulayan Kılıç, "Bu tür siyasi ve yanlış çabalar, Türkiye'de AB'ye kuşkuyla bakanların elini güçlendirmek ve Türk halkını incitmekten başka bir amaca hizmet etmez" diyerek, şöyledevam etti: "AB yetkililerinden talebimiz, müzakere sürecinde Türk halkının değerlerine, inançlarına, duyarlılıklarına, cumhuriyetimizin temel niteliklerine saygılı olmalarıdır. Türk halkının her geçen gün zayıflayan güven duygusunu sarsan yaklaşımlardan kaçınmalarıdır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious