Hedefinde alışveriş merkezleri varmış

Hedefinde alışveriş merkezleri varmış.10951
  • Giriş : 13.10.2008 / 20:39:00

Şişli'de yakalanan ve üzerindeki bombalarla intihar saldırısı düzenleyeceği anlaşılarak polis operasyonuyla yakalanan terörist ile ilgili bilgiler netleşmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgilere göre kadın bombacının eylem emrini PKK'nın İran'da faaliyet gösteren kolu PJAK sorumlusundan aldığı iddia edildi. Yapılan planlamaya göre, kadın bombacı İstanbul'da iki ayrı hedefe bombalı saldırı düzenleyecekti. Saldırı hedeflerinden birinin bir alışveriş merkezi, diğerinin ise resmi kurumlardan biri olduğu tesipt edildi.

Şişli Okmeydanı'nda Halide Edip Adıvar Bulvarı üzerinde yakalanan PKK'lı kadın teröristi harekete geçmeden önce takip altında tutan emniyet ve istihbarat birimleri, kadın bombacının hangi yollardan geçerek İstanbul'a geldiğini ve kimlerden yardım aldığını belirledi. G.E isimli kadın teröristin İstanbul'da 8 kilo 800 gram patlayıcı ile gözaltına alınmadan önce İran üzerinden Türkiye'ye geldiği tespit edildi.

G.E'ye mazot kaçakçısı olan örgüt üyelerinin yardım ettiği ve onlarla birlikte İstanbul'a geldikleri iddia edildi. İstanbul'a gelen kadın bombacı burada örgütün diğer üyeleri M.N.K., H.İ ve H.Y ile bir araya geldi. Kadın bombacıyı getiren kaçakçılar daha sonra eylemde kullanılmak üzere patlayıcı maddeleri İstanbul'a getirdi. Okmeydanı ve Gaziosmanpaşa'da bulunan örgüt üyeleriyle bir araya gelen G.E'nin daha sonra yaklaşık 20 günlük süre içinde yapacağı eylem için hazırlık ve keşif yaptığı belirlendi. Polisin edindiği bilgilere göre, kadın bombacının iki ayrı hedefi olduğu da ortaya çıktı. Buna göre hazırlanan iki ayrı bombadan birinin alışveriş merkezinde, diğerinin ise resmi kurumlardan birinde patlatılmasının planlandığı öğrenildi.

KADIN BOMBACI EYLEM ÖNCESİ SAÇLARINI YAPTIRMIŞ

G.E isimli teröristin polisin ya da güvenlik görevlilerinin dikkatinden kaçmak için kuaföre giderek saçlarını yaptırdığı ve makyaj yaptığı belirlendi.

Daha önce yaşanan bazı terör olaylarında da benzer yolları takip eden bombacının bu davranışları polisi nokta operasyonuna yöneltti. Kadın bombacı adım adım izlendiği Okmeydanı'nda polisin ani bir operasyonuyla yakalandı. Üst geçit üzerinde yakalanan ve çantasında taşıdığı bombalarla birlikte etkisiz hale getirilen G.E, gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Kadın zanlının emniyette verdiği ifadeler doğrultusunda İstanbul'da M.N.K., H.İ, H.Y ile Van'da da T.S, MSA gözaltına alındı. İstanbul'da devam eden operasyonlarda bir kişinin daha yakalanmasıyla birlikte gözaltındaki kişi sayısı 6'ya yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*