Hedefte Halit Meşal var

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

İsrail'in "yaz yağmuru" operasyonun da hedefte Halit Meşal var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Helikopter ve tanklar eşliğindeki İsrail ordusunun Gazze'de ise Refah geçişi, Yaser Arafat Havaalanı ve Şufa geçişi olmak üzere üç noktada toplandığı kaydedildi.

Öte yandan İsrailli bir kabine üyesi Suriye'de bulunan Hamas lideri Halit Meşal'in İsrailli askerin kaçırılması emrini verdiğini öne sürerek, Meşal'in suikast hedefi olduğunu söyledi. İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon, Ordu radyosuna yaptığı açıklamada Meşal'in haftasonu bir askerin kaçırılmasından sorumlu olduğunu belirterek "(Meşal) Kesinlikle hedefimizde" dedi.

PERES: "EMİRLER SURİYE'DEN GELİYOR"

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Gazze'deki operasyonun bir amacı ve limiti olduğunu belirterek öncelikle kaçırılan askeri kurtarmak istediklerini ayrıca "terör gruplarının saldırı düzenlemelerini engellemek" istediklerini ifade etti. CNN televizyonuna konuşan Peres, operasyonun boyutuna ilişkin bilgi vermekten kaçındı. Peres askerin nerede olduğuna dair bilgileri olup olmadığına ilişkin soruya ise "Bunu açıklayamam. Ancak ordumuz yapması gerekeni yapıyor" yanıtını verdi.

Peres de İsrail Adalet Bakanı gibi, İsrailli askerin kaçırılmasından Hamas lideri Halit Meşal'i sorumlu tuttu. Emirlerin Suriye'den geldiğini söyleyen Peres, Meşal'i "barış için şansı yok etmek istemekle" suçladı.

Şu an yaptıkları şeyden kendilerinin de mutlu olmadığını söyleyen Peres, "Yapmak istemediğimiz önlemler almaya zorlandık" dedi. Askerin teslim edilmesi için gerekli girişimleri yapmamakla suçladığı Filistin yönetimini de eleştiren Peres, "Olayı kınayarak bir şeyin değiştirilemeyeceğini ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini" ifade etti. Peres, operasyon yüzünden Filistinli sivillerin yaşadığı sıkıntılarla ilgili bir soruya ise, "Biz masum insanlara zarar verme niyetinde değiliz. Toplu cezalandırma yapmıyoruz" şeklinde cevap verdi.

İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ise, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada "Gazze'de kalma niyetinde değiliz. Askerimizi geri almak istiyoruz. Hepsi bu" diye konuştu.

'Yaz yağmuru' adı verilen operasyonda, önce bölgenin güneyini kuzeyden ayıran köprüleri vuran İsrail askerleri, kaçırılan askerin Gazze Şeridi'nin güneyinde tutulduğu istihbaratını alması nedeniyle bölgeyi ablukaya aldı. Filistin Haber Ajansı WAFA, İsrail jetlerinin ve tanklarının Refah'ı bombaladığını duyurdu.

İsrail askerlerinin Refah'tan sonra Han Yunus'a da girmesi bekleniyor. Operasyonun ilk saatlerinde Refah'a giren İsrail askerleri, Şevket mevkiindeki Filistinlilerin bölgeyi terk etmesini istemişti. Şevket sakinleri anonslar yapan İsrail askerlerinin bölgeyi "kapalı askeri bölge" ilan ettiklerini bildirdi. Bu arada Gazze Şeridi'nin yüzde 60'ına elektrik verilemediği kaydediliyor.

İsrail Ordu Sözcülüğü, operasyonda sivill can kaybının yaşanmadığını duyururuken, Filistinlilerin askerî hazırlık yaptığı sölentilerine rağmen bölgeden çatışma haberi gelmedi.

İsrailli yetkililer, amaçlarının Filistinlilerin kaçırdığı 19 yaşındaki İsrail askerini kurtarmak olduğunu belirtiyor. İsrail'in ABD Büyükelçisi Daniel Ayalon, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada kaçırılan askerin kendilerine teslim edilmesi durumunda operasyonun sona ereceğini söyledi.

Gazze sınırındaki bir askerî noktaya Pazar günü baskın düzenleyen Filistinliler, iki İsrail askerini öldürmüş, 19 yaşındaki bir askeri de kaçırmıştı. Filistinlilerce hafta sonunda kaçırılan 19 yaşındaki İsrailli asker Gilad Şalit hakkında gelen ilk bilgilerde, askerin güvenli bir yerde tutulmakta olduğu belirtildi. Açıklamayı yapan Filistin Halk Direniş Komiteleri, öne sürdükleri koşullar kabul edilene dek rehineyi iade etmeyeceklerini duyurdu.

Gazze'de 38 yıl süren işgalden sonra geçtiğimiz yılın Eylül ayında bölgeden çekilen İsrail Ordusu, bölgede ilk kez büyük çaplı bir kara operasyonu başlattı. 1994'ten beri ilk kez bir İsrail askeri kaçırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious