Hedge fonları yeniden fırsat kolluyor

Hedge fonları yeniden fırsat kolluyor.14359
  • Giriş : 10.11.2008 / 09:03:00

Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca, Türkiye'den de büyük miktarda çıkış yapan hedge fonların, yeniden giriş için fırsat kolladıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca, Türkiye'den de büyük miktarda çıkış yapan hedge fonların, piyasalarda bulutların dağıldıklarını gördükleri, global piyasalarda birtakım sinyaller aldıklarında yeniden harekete geçeceklerini söyledi. Hedge fonların şu anda ağırlıklı olarak ABD'nin kısa vadeli hazine bonolarına ya da türev işlemleri olmayan bankalara yatırım yapıp beklediklerine dikkat çeken Kabaca, bu durumun piyasalardaki güven sorunu ve panikle ilgili olduğunu vurguladı.

2009'da giriş olabilir

Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda fiyatların çok ucuzladığını ifade eden Kabaca, "Bu fonların çok sabırlı olacağını sanmıyorum. 2009'da da giriş olabilir. Hedge fon girişiyle borsalar açısından yoğun bir hareket yaşanabilir" dedi. Dengelerin sağlanması ve hedge fonların yatırımlarının artmasıyla Türkiye'de de faiz oranlarının normal seviyelere düşüceğini ve döviz kurlarının yeniden ciddi şekilde gerileyeceğini vurguladı.Bank Asya, halka açılma sonrasındaki hızlı büyümenin sürdürülmesi açısından yabancı ortaklığa sıcak bakıyor.

Yabancı ortağın payının yüzde 10-20 olması öngörülürken, bankanın çoğunluk hissesi ise satılmayacak. Sağlanacak kaynak, sermaye olarak şirkete konacak. Bank Asya, yabancı ortaklık için fiyat seviyesini düşüren ve firma değerlenmesinde sorun yaratan kriz koşullarının sona ermesini bekliyor.
Bank Asya'nın sermaye yeterliliği ile ilgili bir sorununun olmadığını ve her yıl yüzde 50'ler seviyesinde büyüdüğüne dikkat çeken Kabaca, "Bu büyüme seviyesini sürdürülebilmesi için sermaye gerekli. Sınırsız şekilde ortaklara gitme şansınız yok. Bu nedenle ciddi bir özkaynak takviyesiyle bütün potansiyelin değerlendirilmesi açısından startajik ortak alınabilir" dedi. Kabaca, yabancı ortağın, Körfez ya da Avrupa ülkelerinden olmasının farketmeyeceğini, önemli olanın, iyi bir isim olması olduğunu söyledi. BDDK tarafından risk ağırlıklarının artırılmasıyla sermaye ihtiyacının da arttığını belirten Kabaca, "Eskiden sözgelimi, 5 birim sermaye tutuyorsanız, risk ağırlıklarında yapılan değişiklerle şimdi 10-15 birim sermaye tutmak zorundasınız. Bu nedenle yerli bankaların sahipleri ya yabancılarla stratejik ortaklığa gitti, ya da bazıları bankalarını yabancılara sattı" dedi.

Kredi vermeyi sürdürüyoruz

Lehman Brothers'ın batmasından sonraki piyasalardaki dalgalanmanın Bank Asya'nın kredi politikasını etkilemediğini ifade eden Kabaca, "İstikrarlı şekilde müşterilerimize kredi vermeyi sürdürüyoruz" dedi. Kriz dönemlerinde ödeme problemlerinin ortaya çıktığını, vadelerin uzadığını ve işletme sermayesine ihtiyacın arttığını vurgulayan Kabaca, bu ihtiyacı karşılamak için finans kurumlarına görevlerin düştüğünü söyledi.

Bank Asya, 2009 yılının ilk 9 aylık döneminde net kârını geçen yılın aynı dönemine göre 15 artırarak 161 milyon 642 bin YTL'e çıkardı. Yeni şube açmayı sürdürecek olan Bank Asya, şu anda 143 olan şube sayısını yıl sonunda 149'a yükseltmeyi hedefliyor. 2009 yılında 25 tane şube açılması öngörülüyor. Bank Asya, 2008 sonunda kaynak tarafında yüzde 35, kredilerde yüzde 40 ve aktif toplamında yüzde 40 büyümeyi hedefliyor.

Kriz Türk bankalarını sarsmaz

* Türk bankacılığı 2001 krizinden ciddi dersler aldı.
* BDDK sermaye konusunda taviz vermiyor.
* Likidite konusunda iyileştirme sağlandı.
* Sektörde "Takipteki alacaklar" artabilir.
* Takipteki alacakların artması kârlılığı etkilemez.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*