Hediye kitapta soykırım ifadesi

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

BAŞBAKAN Erdoğan'ın Abdullah Gül'e 57. yaşgünü hediyesi olarak verdiği kitap, Ermenilerin soykırıma maruz kaldığını savunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İmge Yayınevi tarafından Türkçe'ye çevrilen kitapta, sözde Ermeni soykırımı, modern katliamın ilk örneği olarak gösteriliyor.

1996'da yazılan kitabın çevrilmesi sırasında soykırıma ilişkin bölüm sıkıntı yaratınca, yayınevi kitaba Türkiyeli uzmanların görüşlerini içeren bir ek koymak istedi. Ancak Norman Davies, bu talebi kabul etmedi.

TÜRKİYE ASYA'DA

Mart 2006'da Türkçe'ye çevrilen kitabın iç kapağında Avrupa, kadın figürüyle tasvir ediliyor. Taç giymiş bir kraliçeye benzeyen figürün üzerinde, Avrupa ülkeleri yer alıyor. Türkiye'nin olduğu bölüm ise Asya.

Kitabın 956. sayfasındaki 'Soykırım' başlıklı kutuda, 27 Mayıs 1915'te Osmanlı hükümetinin Doğu Anadolu'da yaşayan Ermenilerin zorla göç ettirilmelerine karar verdiği anlatılarak, Osmanlı'nın, Hıristiyan olan Ermenilerin Kafkas Cephesi'nde Ruslara sempati gösterdiğinden ve Rusya'nın himayesi altında Birleşik Ermenistan'ı kurma planları yaptığından kuşkulandığı kaydediliyor.

Davies, Hitler'in 'Ermeni örneğini iyi bildiğine' işaret ederek, Polonya işgali öncesinde, 'Bütün olanlardan sonra bugün kim Ermenilerin imhasını konuşuyor' dediğini yazıyor.

İmge Yayınevi, internet sitesinde Prof. Dr. Taner Timur'un şu sözlerine yer vermiş: 'Norman Davies, Avrupa tarihiyle ilgili eserinde, batı dünyasında yerleşmiş klişeleri tekrarlıyor. 'Ermeni tehciri kararından iki-üç milyon insan etkilendi' diyor ki, o döneme ait hiçbir istatistikte bu kadar yüksek rakamlar yoktur. Ayrıca Hitler'e atfedilen uydurma bir beyanata gönderme yapıyor.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious