Hediyelik bileziğin tahtını çeyrek altın sarstı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Erzurum Kuyumcular Odası 2. Başkanı İshak Sancar, altının değer kazanmasıyla birlikte çeyrek altın satışlarında artış yaşanırken, hediyelik bilezik satışlarında gözle görülür bir azalma yaşandığını belirterek, "Siftahsız kepenk kapatır hale geldik" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çeyrek altının fiyatının 50 YTL'yi bulması halinde vatandaşların altın yerine, damat ya da geline takı olarak para takacak olması kuyumcuları şimdiden endişelendirdi. 22 ayar altının gramının 27 YTL 490 kuruşa yükselmesiyle düğünlere davet edilenler, damat veya geline hediyelik bilezik takı yerine çeyrek altın ya da 20 YTL takıyor. Altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte altın bozdurma ve satışların durması kuyumcuları siftahsız kepenk kapatır hale getirdi.

Erzurum Kuyumcular Odası 2. Başkanı İshak Sancar, altının değer kazanmasıyla birlikte işlerinin de azaldığını söyledi. Sancar, aylar öncesine kadar hediyelik bilezik, set satışlarında canlılık yaşanırken bugün satışların durma noktasına geldiğini kaydetti.

Düğün sezonu olarak nitelendirelen Haziran-Temmuz-Ağustos aylarına kadar altın fiyatlarının düşmesini beklediklerini anlatan Sancar, "Altın çok değer kazandı. Kimse yastık altındaki bozdurmuyor. Düğünlere çarılanlar ise hediyelmik bilezik yerine ya çeyrek altın alıyor yada önceden 5 gram ağırlığındaki altın bilezik yerine 1 gram ağırlığında bilezik götürür oldu. Şu anda kuyumcularda, vatandaşlarda fiyat artışından tedirginiz" diye konuştu.

Bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışan Ragıp Atlıoğulları (48), Mayıs ayının ikinci haftasında bir yakınının düğününe davetli olduğunu, düğünde çeyrek altın takacağını dile getirdi. Altın fiyatlarındaki artıştan dolayı, hediyelik bilezik alamayacağına değinen Atlıoğulları, "Düğüne eli boş gitmek ayıp olur. Damada bilezik yerine çeyrek altın alacağım. Ancak altın fiyatlarındaki artışın devam etmesi halinde korkarım ki damata 20 YTL takacağım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious