Hekim açığı kapatılmalı

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Bakan Akdağ, "Sağlık hizmetlerinin sistemli yürümesi için hekim açığı kapatılmalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdağ, hizmet anlayışlarının değiştiğini ifade ederek, artık hizmet verenle alanın da yer değiştirdiğini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı açılışlara katılmak üzere geleceği Erzurum'a memleketi olması nedeniyle başbakandan bir gün önce gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, açılışı yapılacak olan Numune Hastanesi Ek Hizmet Binası'nı gezdi. Daha sonra Erzurum Valisi Celalettin Güvenç'i ziyaret eden Bakan Akdağ, vatandaşlardan hekim seçme haklarını kullanmasını isteyerek, "Artık vatandaşımızın kendi hastanesinden başka adreslere yönelmesi büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Bütün amacımız güler yüzlü sağlık kuruluşları oluşturmaktır. Hizmet mantığımız da değişti. Şimdi artık hizmet verenle alan biraz yer değiştirdi. Hizmet verenin adeta buyruğu oluyordu. Artık o anlayış ortadan kalktı. Hakkımızı vatandaş olarak arayacağız." dedi.

Bakan Akdağ, sağlık çalışanlarının da hekim yetersizliği nedeniyle büyük yük altında bulunduğuna işaret ederek, bu konuda YÖK ve üniversitelere büyük görev düştüğünü ifade etti. Akdağ, özellikle son yıllarda 4 bin 300 civarında hekim mezun olduğuna işaret ederek bu rakamın normalde 7 binlerde olması gerektiğine dikkat çekti. Akdağ, sağlık hizmetlerinin de sistemli bir şekilde yürütülmesi için öncelikli olarak hekim açığının kapatılması gerektiğini vurguladı.

BAKANDAN PİKNİKÇİLERE KENE UYARISI

Diğer yandan, son günlerde sık görülmeye başlayan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo hastalığının kontrol altına alındığını belirtirken piknikçilere de uyarılarda bulundu.

Bakan Akdağ, vatandaşların bilim adamlarının uyarısına uymalarını isteyerek, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile olayla ilgili ortak çalışma yaptıklarını söyledi. Başta kırsal kesimde yaşayanlar olmak üzere piknikçilere uyarılarda bulunan Akdağ, "Kendisine bir kene yapıştığını farkeden vatandaş, hiç zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna gitmeli ya da bir cımbız veya benzeri bir aletle keneyi bir çivi söker gibi vücudundan ayırmalıdır." tavsiyesinde bulundu. Akdağ, alınabilecek en önemli tedbirin ise kenelere karşı kol ve bacak gibi açıkta kalabilecek vücut bölümlerini örtmeleri, çıplak ayakla yere basmamak olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious