Hekim yetiştirmemek insanlık suçudur!

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

YÖK'ün tıp fakültesi eğitim politikasına sert eleştiriler yönelten Sağlık Bakanı Akdağ, “Bu yanlış politikalar yüzünden, Türkiye'de hekim yetişmiyor. "dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleriyle yaptığı toplantıda, Türkiye'nin kanayan yarasına dikkat çekti. Türkiye'deki hekim sayısının yetersiz olduğunu belirten Akdağ, bir hekim başına düşen hasta sayısı ile tıp fakültesi öğrencisi başına düşen öğretim görevlisi arasında çelişki doğduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'nin bir kişinin ortalama olarak yılda 4,5 kez hekime gittiğini, son dönemdeki çalışmalarla sağlık hizmetlerini geliştirdiklerini ve bu oranın artması için çaba gösterdiklerini anlattı. Recep Akdağ, aynı oranın Avrupa'da daha yüksek olduğuna dikkat çekerken, “Bu rakam İspanya'da 11, Avrupa ortalaması 7'dir. YÖK'ün politikaları yüzünden mezun olan tıp fakültesi öğrenci sayısında düşüş var. 2000-2001 yılında Türkiye'de 5 bin 59 tıp fakültesi öğrencisi mezun olurken, 2004-2005 yılında bu rakam 4 bin 394'e düşmüş” dedi. YÖK'ün bu konuda kaliteli nitelikli öğretim üyesi gerektiğinin üzerinde durduğunu hatırlatırken, ìAlmanya'da öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 22.5, İspanya'da 14.4, İtalya'da 11.8, Fransa'da 10.8, Türkiye'de ise 2,9'dur. Yani Türkiye'de öğretim üyesi sayısı başına düşen öğrenci sayısı diğer bütün Avrupa ülkelerinden daha iyi durumda. Peki niye biz doktor yetiştirmiyoruz? İnsan Hakları Komisyonu'ndan yardım istiyorum. Biz hem hekim yetiştirmemekle vatandaşın hakkını hem de hekimlerin hakkını ihlal ediyoruz. Bir hekimin karşısına 40-50 kişi çıkarırsak olmaz. Bu ülkede bir hekim karşısına ortalama 150 kişinin çıktığı da oluyor” diye konuştu.

‘GELİRLERİNİ YÜKSELTTİK’

Akdağ, üniversiteden mezun olan gençlerin bir yandan da işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldığını anlatırken, “Başka meslek alanlarını söylemeyeceğim ama üniversiteden mezun ediyoruz. Oysa doktor yetiştirsek hem kendi ihtiyacımızı karşılayacağız hem yabancı dille iyi eğitim verilirse bu doktorlarımız dünyaya açılacak çünkü dünyada da hekim sıkıntısı çekiliyor. Kimse kusura bakmasın ama pratisyen hekimin 4 bin YTL, uzman hekiminse 8 bin YTL aylık geliri oluyor” diyerek hekimlerin gelir durumlarının iyileştirildiğinin de üzerinde durdu. Akdağ, Türkiye'de hekim açığının kapatılması için acil önlemler alınması gerektiğini de anlatırken, Şu anda hekim sayısının arttırılması için karar alsak bu arkadaşların mezun olması 6-7 yılı bulacak. Kaybedilecek zamanımız yok. Bu konuda TBMM ınsan Hakları Komisyonu'ndan yardım bekliyorumî uyarısında bulundu. ..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious