'Hekimler siyasette daha başarılı'

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, hekimlerin siyasette daha başırılı olduğunu söyledi. Güzelbey, özellikle ortopedist hekimlerini daha başarılı olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir insanın zoraki de olsa yaptığı işin en iyisini yapması gerektiğini vurgulayan Güzelbey, bunu gerçekleştirmeye gayret gösterdiğini bildirdi.

Hekim arkadaşlarına, "Sizi siyasete davet ediyorum" diyen Güzelbey, "Eğer sizin gibi eğitimli ve kültürlü insanlar bu işin içine girmezse, bu işin ucundan tutmazsa, o zaman başkalarının yaptığı hatalara da birşey diyemezsiniz. Başkaları tarafından idare edilmeye razı gösterirsiniz. Bunların yaptığı yanlışları da şikayet etmeye şansımız olmaz" şeklinde konuştu.

Hekimlerin siyaseti daha kolay yaptığını, işaret eden Güzelbey, "Hele bir de bunların branşları ortapedist ise daha da kolay oluyor. Çünkü hasta ve yakınları ile uzun süre irtibat içerisindesiniz. Hastanız sürekli kontrol altında. Bu kişiler ve yakınları ile çok kolay irtibat kurabiliyorsunuz. Ben bunun böyle olduğunu seçim atmosferine girene kadar bilmiyordum. Seçimlerde farkına vardım. Bu açıdan siz hekimleri daha şanslı buluyorum." diye konuştu.

Türkiye'de siyaseti kaliteleştirmek zorunda olduklarını dile getiren Güzelbey, Avrupa Birliği ülkelerinden özellikle il belediye meclis üyelerinin büyük önem kazandığını kaydetti.

Bu ülkelerde vatandaşların atanmışlar yerine seçilmişleri tercih ettiğini ifade eden Güzelbey, "Ben geçenlerde Brüksel'de bir toplantıya katıldım. Adamlar hep bize konuşma hakkı verdiler. Yani seçilmişleri istiyorlar, atanmışları değil" dedi.

Türkiye'de bir büyükşehir belediyesinin il meclisinde hiç üniversite mezunu olmadığını, bunun nedeninin ise kendiler olduğunu söyledi.

Gaziantep'te yüzde 58 oy oranı ile seçilen ilk belediye başkanı olduğunu hatırlatan Güzelbey, bugüne kadar hiç bir belediye başkanının bu kadar yüksek oy oranı ile seçilmediğini kaydetti.

Partisinin yüzde 44 oranında oy alırken kendisinin bu rakamı geçmesini hekimliğini bağlayan Asım Güzelbey, "Bu benim iyi bir belediye başkanı olduğumu göstermiyor. Ben hekim ve ortapedist olduğumu için bu oranı aldım. Belediye başkanı olduktan sonra bana sordular. Senin esas mesleğin nedir diye. Ortapedist olduğumu duyunca şaşırdılar. Ben etrafıma bakıyorum, tanıdığım bir kaç tane ortapedist belediye başkanı var. Bunlar hiç mesai kavramı gözetmeden çalışıyorlar." ifadesini kullandı.

Bir sorumluluk aldığını ve bunu en iyi şekilde yapmak istediğini açıklayan Güzelbey, "Ben buradan hekim arkadaşları kaliteli siyaset yapmaya çağırıyorum. Biraz da Türkiye için çalışmalarını, özellikle il meclis üyeliklerinde görev almalarını istiyorum. Çünkü geçmişte il meclis üyeleri köy yolları yapan insanlar olarak biliniyordu. Bunu değiştirmek durumundayız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious