Helal jelatin üretmek için yatırım

Helal jelatin üretmek için yatırım.7121
  • Giriş : 07.07.2009 / 11:33:00

Yumuşak şekerleme ve pasta gibi gıdalarda kullanılan ve Avrupa'da yüzde 70'den fazlası domuz derisinden üretilen jelatin, yerli girişimciye fabrika kurdurttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kimya mühendisi ağabeyi ile birlikte Uşak'ta 5 yıl önce sığır derisinden ''helal jelatin'' üretimi projesine başlayan deri mühendisi olan Serhat Uğur Başyiğit, bir yatırımcı ortakla birlikte ''helal jelatin'' fabrikası kurarak ''Türkjel'' markasıyla üretim yapmaya hazırlanıyor.

Fabrikanın hem Türkiye'nin yıllık dışarıya ödediği yaklaşık 24 milyon dolarlık jelatin ihtiyacını karşılaması hem de kısa dönemde 50 milyon dolar bir ihracat girdisi sağlaması hedefleniyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Türkjel ortağı ve proje sorumlusu Serhat Uğur Başyiğit, Jelatinin, memelilerin dokularında, kasları kemiklere bağlayan, kemikleri birbirine ve diğer organlara bağlayan kısımlarında ve derisinde bulunan bir protein olduğunu belirtti.

Dünyada üretilen jelatinin yüzde 40'ının, Avrupa'da üretilen jelatinin yüzde 70'den fazlasının domuz derisinden üretildiğine ve Türkiye'nin de jelatin ihracatının büyük bölümünü Avrupa'dan ithal ettiğini öne süren Başyiğit, ''Toplumun kaynağı belli olmayan jelatin tüketimini fark ettik ve biz jelatin üretebilir miyiz diye arayışa girdik'' dedi.

Projeye sosyal sorumluluk projesi olarak başladıklarını, sonrasında ciddi bir ticari pazar olduğunu gördüklerini ifade eden Başyiğit, bu işin helal sertifikalandırılması noktasında da Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneğine (GİMDES) ulaştıklarını anlattı.

Başyiğit, ''Uşak bölgesinde, yatırımcı bir grupla pilot üretim tesisi kurduk. Çalışmaları sürdürüyoruz. Son noktaya geldik. Planlarımıza göre 2010'un sonuna doğru bunun endüstriyel üretimine başlayacağız. 'Türkjel' ismi ile üretim yapacağız'' dedi.

-''HEM İÇ PİYASA HEM DE İHRACATA YÖNELİK BİR YATIRIM OLACAK''-

Uşak'ta mevcut fabrikalarında bu üretimi gerçekleştireceklerini belirten Başyiğit, ''Tesisimiz Uşak Organize Sanayi bölgesinde teşvike açık yerde. Son dönem teşviklere de başvuruyoruz. İnşaatı biten fabrikamıza makine alımına başladık. Fabrika dahil toplam yatırım tutarımız 6 milyon dolar'' şeklinde konuştu.

Ferhat Uğur Başyiğit, Uşak'ın deri hammaddesinin merkezinde olmasının da kendileri açısından bir avantaj oluşturduğunu vurguladı.

Türkiye'nin yıllık jelatin ihtiyacının 4-5 bin ton olduğunu belirten Başyiğit, ''jelatin Türkiye'de yumuşak şekerlemede çok kullanılıyor. Krize rağmen bu sektörde büyüme var. Kimse çocuğunun şekerlemesinden kesmek istemiyor. Türkiye yıllık yaklaşık 24 milyon dolar jelatin ithalatı yapıyor'' dedi.

Başyiğit, kuracakları fabrikanın hem iç piyasa hem de ihracata yönelik bir yatırım olacağını, özellikle Arap ve İslam ülkelerine ihracat yapmayı düşündüklerini kaydetti.

Serhat Uğur Başyiğit, ''İhracatta helal avantajını kullanacağız. Özellikle İslam ülkeleri bize 'helal sertifikalandırılmış ürünü alırız' diye söylüyorlar ve yaklaşık yıllık 12 bin ton civarında dış pazar var. Bu talebi karşılamak için helal sertifikalandırma yapmamız lazım. Bir çok ülkeye bizim GİMDES sertifikası ile ihracat yapma olanağımız olacak. Yakın dönemde 50 milyon dolar civarında bir ihracat girdisi sağlayabileceğimiz bir kapasite var'' şeklinde konuştu.

Deri sektöründen geldikleri için hammadde konusuna hakim olduklarını söyleyen Başyiğit, insanlara Türkjel'den aldıkları ürünün hangi mezbahadan alındığının izlenebilirliğini de sağlayacaklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*