Helal olsun evladım Allah için yatıyor!

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Rahip Santoro'nun 16 yaşındaki katili O.A. 'iyi hal ve yaş' indirimleriyle 10 yıl 5 ay hapiste kalacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzon'da Sancta Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro'yu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 16 yaşındaki O.A., 18 yıl 10 ay hapis cezasına mahkûm oldu.
Önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan, ardından da yaşının 18'den küçük olması ve mahkemedeki iyi hali dikkate alınarak cezasında indirime gidilen O.A.'nın İnfaz Yasası'na göre 10 yıl 5 ay daha hapiste kaldıktan sonra tahliye olacağı belirtildi.

"Pişmanım" dedi
Rahip Santoro, 5 Şubat'ta ayin sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülürken, olayın faili olarak aranan O.A. üç gün sonra yakalanarak tutuklanmıştı.
Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan O.A., 9. duruşma için dün geniş güvelik önlemleri altında adliyeye getirildi.
Mahkeme heyeti, sanık O.A. ve avukatı Mahya Usta'nın son savunmalarını yapmalarının ardından kararını açıkladı. O.A. son sözü sorulduğunda "Pişmanım" dedi.

İndirim üzerine indirim!
Sanığı önce "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptıran mahkeme heyeti, bu cezayı O.A.'nın yaşının 18'den küçük olması nedeniyle 20 yıla, mahkemedeki iyi halini de dikkate alarak 16 yıl 8 aya indirdi. O.A. ayrıca "ruhsatsız silah taşımaktan" 1 yıl 1 ay 10 gün, "genel güvenliği tehlikeye düşürmek" suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis ile 250 YTL para cezasına çarptırıldı. Böylece O.A.'ya üç suçtan verilen toplam hapis cezası 18 yıl, 10 ay 20 gün oldu.
18 yaşını doldurmasına 2 yıl 2 ay kalan O.A.'nın, İnfaz Yasası'na göre yattığı her gün cezasından iki gün düşülecek. O.A., 18 yaşını doldurana kadar 2 yıl 2 ay, bu tarihten sonra da 8 yıl 3 ay daha hapiste kalacak. Böylece O.A.'nın toplam 10 yıl 5 ay sonra tahliye edileceği ifade edildi.

'Tekbir getir'
Kararı temyiz edeceklerini belirten anne Necmiye A., "Oğlum 18 yıl da yatar, 20 yıl da yatar. Devleti milleti için yatıyorsa helal olsun benim evladıma. Allah için yatıyor" dedi.
Ağabey Ali A. da kardeşinin "Allah için yattığını" öne sürerek, "ABD köpekleri var. O da Allah'ın kulu. 18 yıl ceza, 16 yaşındaki çocuğa verilir mi? Tasma takıp gezdirsinler. 16 yaşında yerin dibine sokuyorlar. Bundan sonra görecekler" diye bağırdı.
Duruşmanın ardından bir kadın, sanıktan tekbir getirmesini istedi. AA'nın haberinde de anne Necmiye ve ağabeyi Alparslan A.'nın O.A.'ya "Allahuekber" diye bağırması yönünde istekte bulunduğu belirtildi. Baba Hikmet A. ise gözyaşlarını tutamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious