Helikopter kazasında son durum

Helikopter kazasında son durum.17543
  • Giriş : 25.03.2009 / 19:00:00

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun kaza geçirdiği helikopterden son görüntü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanlığı kaynaklarına göre, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkiinde düştüğü belirlenen helikoptere ulaşılması için sürdürülen çalışmalar, hava koşulları ve arazi şartları nedeniyle olumsuz etkileniyor.

Arazinin dağlık olması nedeniyle henüz bölgeye ulaşılamadı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle de sivil helikopterlerin yerine, askeri helikopterler arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

- Kahramanmaraş'tan 15 kişilik arama kurtarma ekibi olay yerine sevk edildi.

- Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği, Jandarma birliği ve köy korucularından oluşan arama kurtarma birlikleri karadan arama yapıyor.

- Kazanın olduğu bölgeye Genelkurmay Başkanlığı'nca gece görüş kabiliyetli bir helikopteri, Sağlık Bakanlığı'nın ambulans helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün helikopteri gönderildi. Daha sonra bölgeye bir gece görüşlü helikopter ile bir uçak daha gönderildi.

Pilot aradı

Kazadan hemen sonra helikopter pilotunun, 112 Acil Yardım'ı aradığı, kazada yaralananlar bulunduğunu belirterek ambulans istediği, bunun üzerine Ankara'dan bölgeye helikopter gönderildiği belirtildi.

Emniyet yetkililerinden Yazıcıoğlu'nun kazada ayağının kırıldığına dair bir açıklama geldi.

HASTANELER BEKLEMEDE

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi Devlet Hastanesi yetkilileri, "Helikopter kazasında yaralanan BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve helikopterdeki diğer kişilere ulaşılıp ulaşılmadığı konusunda net bir bilgimiz yok. Ancak yaralıların hastanemize getirilmesi ihtimaline karşılık, bütün hazırlıkları yaptık ve teyakkuz halinde bekliyoruz" dediler.

Yaralıların Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevhernesibe Hastanesi'ne yönlendirileceği bildirildi. Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Levent Avşaroğlulları, kazada yaralananların hastanelerine getirileceği yönünde kendilerine bilgi verildiğini, hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Doç. Dr. Avşaroğulları, hastanelerine getirilecek yaralı sayısının 6 olarak bildirildiğini, ancak bunun subjektif bir bilgi olduğunu kaydetti.

Gül ve Erdoğan'dan açıklama: "Henüz ulaşılamadı"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kaza yerine henüz ulaşılmadığını açıklarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, "Henüz ulaşılamadı fakat 5 yaralı olduğu söyleniyor. Ben kendilerine Allah'tan şifalar diliyorum" dedi.

Erdoğan, Tokat'ta Cumhuriyet meydanında düzenlenen mitingde konuşmasını yarıda keserek BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun helikopterinin Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düştüğünü bildirdi.

Başbakan Erdoğan, "henüz olay yerine ulaşılamadığını fakat 5 yaralı bulunduğunun söylendiğini" belirterek, "Ben kendilerine Allah'tan şifalar diliyorum. Rabbim inşallah daha beterinden korusun. Daha farklı olumsuz bir haber inşallah oradan bize gelmez" dedi.

Olaydan hemen sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Muhsin Yazıcıoğlu'nun yakınlarını aradı. Yazıcıoğlu'nun yakınları ise olayla ilgili net bilgi alamadıkları şikayetini iletince Gül, bilgi akışının sağlanması için gerekli yerlere talimat verdi.Helikopter Medair'den kiralandı

Helikopterin Medair şirketinden kiralandığı kaydedildi. Alınan bilgiye göre, Ali Sabancı'nın sahibi olduğu Medair şirketinden kiralanan TC-HEK kuyruk tescilli Bell 206 L-4 tipi helikopter, 1999 yılında imal edildi.

Havada 2 saat 30 dakika süreyle kalabilen, 275 deniz mili menzilli, maksimum 127 deniz mili sürat yapabilen, 2 pilot ve 5 yolcu kapasiteli helikopterde, 1 adet Rolls Royce 250-C30p tipi motor bulunuyor.

İlk defa helikopter kiralamışlardı

Özel bir şirketten kiraladıkları helikopterle Kahramanmaraş'a gelen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Çağlayancerit Meydanı'nda partililere seslenmiş ve Hazine'den yardım almadan siyaset yapan tek siyasi parti olduklarını, ilk defa helikopter kiralayarak miting yaptıklarını söylemişti.

Yazıcıoğlu, siyasi hayatı boyunca hiçbir yüz kızartıcı işinin olmadığını belirterek, "Temiz siyaset yapmalıyız. Türkiye'de iktidarlar değişir, ama vergi kaçıranlar hiç değişmiyor" dedi.

"Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz" diyen Yazıcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın birbirlerine hakaret ederek siyaset yaptıklarını, kendilerinin bunu kabul etmediklerini kaydetti.

Seçmenlere uyarılarda bulunarak sözlerini sürdüren Yazıcıoğlu, "Seçimlerde iddialıyız. 29 Marttaki seçimlerde Türkiye'nin her yerinde küçük, büyük, belediyeler kazancağız. Seçimde doğru olanı yapın. Sizi birbirinizin yüzüne bakamayacak duruma düşürecek iş yapmayın. Bizim dışımızdaki partilerin hepsine aynı mesafedeyiz. Demokratik Toplum Partisi PKK'yı terör örgütü olarak tanırsa ona da aynı mesafede oluruz."diye konuştu.

Yazıcıoğlu iki defa Trafik Kazası geçirmişti

Kahramanmaraş'tan Yozgat'a gittiği sırada helikopterin düşmesi sonucu yaralanan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, geçen yıl ve önceki yıl da Trafik Kazası geçirmişti.

7 Haziran 2008 yılında kara yoluyla İstanbul'dan Ankara'ya giden Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu otomobil 13 Mayıs 2007'de Bolu tünelinde kaza yapmıştı. Muhsin Yazıcıoğlu kazayı hafif sıyrıklarla atlatmıştı. Kazada, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin bulunduğu otomobil hasar görmüştü.

Sivas'ın Suşehri ve Akıncılar ilçesinde 25 Ağustos 2007 tarihinde çeşitli faaliyetlere katılan Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde olduğu 06 BBP 01 plakalı makam otomobili, D-100 kara yolunun Akıncılar kavşağında traktörle çarpışmıştı.

Çarpışmanın etkisiyle Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu otomobilde maddi hasar meydana gelmişti. Muhsin Yazıcıoğlu kazanın ardından başka bir araçla Ankara'ya gitmişti.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'nun yönetimindeki 06 GY 001 plakalı otomobil, Ankara'dan Sivas'a giderken 13 Mayıs 2007 tarihinde, E-88 kara yolunun 22. kilometresinde yoldan çıkmıştı. Otomobilin şarampole inmesi nedeniyle Gülefer Yazıcıoğlu ile birlikte otomobilde bulunan baldızı Vesile Tekcan (43) ve yakını Nilgün Yılmazer (41), hafif yaralanmıştı.

Yaralılar, Yozgat Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*