Helikopter kazasında son durum!

Helikopter kazasında son durum!.14445
  • Giriş : 03.04.2009 / 17:19:00

Atalay'dan Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili ''suikast'' iddiaları bulunduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Atalay, olayla ilgili Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Helikopterdeki ELT cihazıyla ilgili iddiaların teknik bir konu olduğunu belirten Beşir Atalay, teknik ekibin incelemesinden sonra bu konunun da aydınlanacağını bildirdi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da "olaydan sonra DAK taburu arama kurtarma faaliyetlerine katılmıştır. DAK Taburu, helikopteri bulan köylülerden sonra hemen bölgeye intikal etmiştir. DAK timini taşıyan helikopter bölgeye zorunlu iniş yapmıştır. Tim, helikopterden iner inmez bölgedeki görevine başlamış ve arama kurtarmayı bölgede etkin bir şekilde sürdürmüştür" dedi.

MECLİS DE ARAŞTIRACAK

BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi, Meclis tarafından araştırılacak.

Kazanın ardından AK Parti, MHP ve CHP'li milletvekilleri tarafından verilen araştırma önergeleri, 8 Nisan Çarşamba günü TBMM Genel Kurulunda birleştirilerek görüşülecek. Grupların konu üzerindeki görüşbirliği olması nedeniyle önergenin kabul edilerek, Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor. Genel Kurulun 31 Mart Salı günkü birleşiminde okunan araştırma önergelerinde, farklı noktalara işaret ediliyor.

AK Parti Grup Başkanvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, ''Kazayla ilgili toplumumuzda en ufak bir şüpheye yer bırakmamak için helikopter kazasının araştırılarak alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi'' isteniyor.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay tarafından verilen önergede ise telefon kayıtları bulunmasına karşın, teknolojinin ulaştığı noktayla tezat bir şekilde kaza bölgesinin zamanında tespit edilememesi, kaza bölgesine geç ulaşılması, uyarı ve ihbarlara rağmen kurtarma çalışmalarının kazanın meydana geldiği bölgeden farklı yerlerde sürdürülmesi, kaza bölgesinin kurtarma çalışması kapsamındaki birimlerce değil, yöredeki köylüler tarafından tespit edilmesi ve ulaşılmasına işaret edildi.

Kazada, uluslararası sivil havacılık kurallarının Türkiye'deki sivil havacılık otoritesi tarafından uygulanıp uygulanmadığı, helikopterin acil yer bulma vericisinden sinyal alınamaması ve aynı model helikopterler için kısa bir süre önce yapılan arıza uyarılarının gereğinin yerine getirilip getirilmediği, kurtarma çalışmalarında gerekli olan teknik donanımın yeterli olup olmadığına ilişkin kuşkuların bulunduğuna işaret edilen önergede, ''Siyasi iktidar ve kamu görevlileri tarafından kurtarma çalışmalarına ilişkin olarak yapılan yanlış ve çelişkili açıklamalar, kurtarma çalışmalarında eksiklikler, zafiyet ve ihmaller yaşandığı iddialarına neden olmuştur'' denildi. Yaklaşık üç bin kişi ile sürdürülen arama çalışmalarında sonuç alınamazken, kaza bölgesinin yöre köylüleri tarafından tespit edilmesinin düşündürücü olduğu belirtilen gerekçede, ''Kurtarma çalışmalarının iyi niyet ve büyük çabalarla sürdürüldüğüne kuşku duyulmamakla birlikte, kurtarma çalışmalarının sonucu krizin başarısız olarak yönetildiğini ortaya koymaktadır. Benzer ve daha vahim olayların yaşanması durumunda birçok yurttaşının yaşamlarının tehlikede olduğu bir tablo yaşanmaması için Türkiye'nin bu konudaki eksikliklerinin Meclis tarafından belirlenmesi son derece önem taşımaktadır'' görüşüne yer verildi.

MHP Grup Başkanvekilleri tarafından verilen önergede ise helikopterin düşmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarındaki etkinlik ve koordinasyon zaaflarının ve kurtarma çalışmalarının, kazanın meydana geldiği yerlerden farklı yerlerde sürdürülmesinin sebeplerinin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istenirken, ''Kurtarma çalışmaları hakkında siyasi iktidar ve kamu görevlileri tarafından yanlış ve çelişkili açıklamalar yapıldığı, zafiyet ve ihmallerin yaşandığı iddialarına neden olmuştur'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*