Helikopter neden düştü?

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Antalya'da düşen helikopterin düşme nedeni ne?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'nın kurtuluş günü olan 5 Temmuz'da görevlendirilen polis helikopteri bilinmeyen bir nedenden Fevzi Çakmak Caddesi'ne düştü. Helikopterde bulunan Emniyet Amiri Muhabere Şube Müdürü Ramazan Can, Başkomiser Pilot Kudret Çalık, Komiser Adem Vurucu ve polis memuru Osman Karadağ olay yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralanan Emniyet Amiri Pilot Hakan Kaya ise hastaneye kaldırılırken yolda can verdi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre olay şu şekilde gelişti: Mc Donald Douglas D-600 tipi helikopterde arıza meydana gelince pilotlar Atatürk Stadyumu'na inmeye çalıştı. Ancak bunu başaramayınca Fevzi Çakmak Caddesi üzerine düştü. Kazadan sonra olay yerine gelen Vali Yardımcısı Erkan Işılgan yaptığı açıklamada "Arıza nedeni ile stadyuma inmeye çalışmışlar. Ancak 50 metre kala düşmüşler. Acı bir olay yaşadık. Ne yazık ki 5 şehidimiz var." dedi.

McDonald Douglas D-600 Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kuyruk pervanesi olmayan tek helikopteri olarak biliniyor. Tek motorlu olduğu için oldukça sessiz olan helikopter yüksek teknolojiye sahipti. Antalya'nın havadan denetimi, kalabalık ve trafik akışının izlenmesi ile görevlendirilen helikopter Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinde havadan koruma sağlamıştı. Düşen helikopter Haşim İşcan Kültür Merkezi'nin açılışında Başbakan'ın konvoyuna havadan eşlik etmiş, son olarak Antalya Ticaret Odası Başkanı Kemal Özgen'in babasının cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'n da bulunduğu alanı havadan denetlemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious