Helikopter parçaları 2. el çıktı

Helikopter parçaları 2. el çıktı.15548
  • Giriş : 14.04.2009 / 06:48:00
  • Güncelleme : 13.04.2009 / 23:24:27

2006 yılında Antalya'da 5 polisin şehit olmasıyla sonuçlanan helikopter kazasına ilişkin dikkat çekici bilgiler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazasını tartışırken, 2006 yılında Antalya'da 5 polisin şehit olmasıyla sonuçlanan helikopter kazasına ilişkin dikkat çekici bilgiler ortaya çıktı. Helikopterin hidromekanik aksamının 65 saat boyunca en az 16 değişik uçuşta başka helikopterler tarafından kullanıldığı iddia edildi.

2004 yılında yeni satın alınan helikopterin motorunun da en az 5 yıllık olduğu öğrenildi.

Çağın Polisi Dergisi, son sayısını, Türk Polis Teşkilatı'na satılan Mesa MD 600N helikopterin 19 Temmuz 2006'da Antalya'da düşmesi sonucu iki emniyet amiri, bir başkomiser, bir komiser ve bir polis memurunun hayatını kaybetmesi olayına ayırdı. 'Polis helikopteri sabıkalı çıktı' başlıklı makalede, havacılık kazaları konusunda uzman olan Nolan Hukuk Bürosu yetkililerinin hazırladığı rapor yayımlandı. Türkiye, kazanın ardından helikopterin üreticisi MD ile içindeki parçaları üreten Polis-Royce ve Goodrich şirketlerine soruşturma yapılması için başvurdu. Bu şirketlerden gelen yetkililer yaptıkları inceleme sonucunda kaza raporu hazırladı. Fakat kazanın nedeninin 'belirsiz' olduğu sonucuna varıldı. Gelişme üzerine merhum emniyet amiri Ramazan Can, komiser Adem Vurucu ve polis memuru Osman Karadağ'ın aileleri, Chicago merkezli Nolan Hukuk Bürosu ile anlaşarak ABD'de Mesa aleyhinde tazminat davası açılmasını istedi. Havacılık kazaları konusunda uzman olan Nolan Hukuk Bürosu yetkilileri de Tom Ellis adlı uzman ile anlaşarak kaza dosyasını incelemeye başladı. Nolan yetkilileri Türkiye'ye 2004'te 'yeni' diye satılan helikopterin motorunun en az 5 yaşında ve 1999 yapımı olduğunu ortaya koydu. Helikopterin hidromekanik aksamının da 65 saat boyunca en az 16 değişik uçuşta başka helikopterler tarafından kullanıldığı ve bu parçanın düşen helikoptere monte edildiği tespit edildi. Helikopterin yakıt sistemi ve uyarı sistemlerinde de hatalar belirlendi. Pilotun motordaki problemi fark etmesi durumunda uyarı sisteminin görevini yerine getirmemesi sebebiyle yapacak fazla bir müdahalesinin olmadığı kaydedildi. Helikoptere yerleştirilen yakıt tankının da bu çaptaki küçük bir helikopter için çok büyük olduğu vurgulandı.

Şirket yetkililerince hazırlanan raporda yer alan en çarpıcı detay ise hidrolik aksamı içinde bulunan plastik parçaları. Ellis, bu parçaların kazanın sebeplerini ortaya koyması açısından çok önemli olabileceğini düşünerek incelemek için Mesa'dan istedi. Ancak parçanın şirket yetkilileri tarafından temizlendiği görüldü. Bu da 'delil karartma' suçlamasını beraberinde getirdi. Bu veriler ışığında 18 Temmuz'da firma aleyhinde hatalı mal satmak, ölüme sebebiyet vermek ve delil karartmak suçlarından Maricopa County Yüksek Mahkemesi'nde tazminat davası açıldı. Mahkeme, savunmasını göndermesi için şirkete süre tanıdı. Mesa'nın suçlu bulunması durumunda milyonlarca dolar tazminat ödenebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*