Helikopter teknik kurallara uygun

Helikopter teknik kurallara uygun.14771
  • Giriş : 27.03.2009 / 03:27:00
  • Güncelleme : 27.03.2009 / 00:36:20

Ruhsat ve teknik donanımı bakımından tamamen kurallara uygun olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin gerek uçuşa elverişliliği gerekse ruhsat ve teknik donanımı bakımından tamamen kurallara uygun olduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım, Gümüşhane'de bir otelde düzenlediği basın toplantısında, dün saat 14.35'te Kahramanmaraş'tan kalkan helikopterin saat 15.55'te Göksun ilçesi civarında dağlık arazide kaybolduğunu hatırlattı.

Olayın meydana gelmesinden hemen sonra helikopterin bulunduğu bölgeden alınan sinyaller değerlendirilerek Sivil Savunma, Genelkurmay Başkanlığı, Kahramanmaraş Valiliği ve AKUT'a bağlı ekiplerin arama çalışmalarına başladığını belirten Yıldırım, daha sonra 2 adet gece görüş donanımlı helikopter ve bir uçağın da çalışmalara katıldığını söyledi.

Bakan Yıldırım, hava görüş şartlarının çok ağırlaşması, bulut tabakalarının kalınlaşması üzerine saat 22.30 sularında hava çalışmalarına ara verildiğini, kara çalışmalarına ise sabahın erken saatlerine kadar devam edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Arama çalışmaları hala devam etmektedir. 30 kilometrelik bir daire düşünün. Bu alanda arama çalışmaları 3 bine yakın arama kurtarma ekibiyle sürdürülmektedir. Helikopterlerde, genellikle hatalı bir iniş yaptığı veya düştüğünde faaliyete geçen, ELT dediğimiz acil yer gösterme sinyal cihazı vardır. O cihazın verdiği sinyal uydudan yer istasyonlarına bildirilmekte, yer istasyonları da helikopterin bulunduğu yeri anında göstermektedir. Ancak bu olayda ELT cihazı sinyal göndermemiştir. Bunun nedenini henüz bilmiyoruz. Birkaç nedeni olabilir. Biri karla kaplı bir zemin olması, düşüş zemininin, belki bu cihazı faaliyete geçirerek şiddette olmaması dolayısıyla sinyal göndermemiş olabilir. Tabii gerçek neden, helikopter bulunduktan sonra kaza araştırma ekiplerince ortaya çıkarılacaktır. Helikopter, gerek uçuşa elverişliliği, gerekse ruhsatı ve teknik donanımı bakımından tamamen kurallara uygun, bütün cihazları mevcuttur. Ruhsatı 2011 yılının mart ayına kadar, uçuşa elverişlilik belgesi 2009 yılının haziran ayına kadar geçerlidir. Rutin kontrolleri de süresi içerisinde yapılmıştır. Yani herhangi bir teknik eksiklik, uçuşa elverişli olmayan bir durum söz konusu değildir. Teknik yetersizlik diye bir husus mevcut değildir.''

Yıldırım, ikinci konunun da ELT cihazı çalışmadığı için helikopterin nasıl bulunacağı sorusu olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''O bölgede bulunun cep telefonu baz istasyonlarındaki bütün sinyaller, ki onlar 30 kilometrelik bir alanı kapsıyor, o alanın tamamı taranıyor. Hatta gerek pilotun gerekse yaralı muhabirin cep telefonundan alınan sinyaller, dıştaki bütün sinyaller susturularak, onların sadece faal olduğu bir alan tanımlaması yapılmış, bu alanda çalışmalar sürdürülmektedir. Oradaki hava koşulları ve oranın coğrafyası dikkate alındığında, o alanda arama kurtarma çalışmalarının ne kadar zor olacağını herhalde kamuoyu takdir edecektir.''

Devletin bütün imkanlarıyla orada olduğunu vurgulayan Yıldırım, Yazıcıoğlu'nu sevenlerin, gönüllü vatandaşların da kurtarma çalışmalarına katıldığını söyledi.

Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Ülkemizde siyasi hayatı boyunca ülkenin birliğini, beraberliğini, insanlarımızın kardeşliğini, en büyük düstur edinmiş, çizgisini hiç değiştirmemiş, tertemiz bir siyasi geçmişi olan, böyle değerli bir insana, ümit ederiz ki sağ olarak ulaşalım. Bu gayretle ekiplerimiz gece gündüz demeden her türlü tabiat şartına rağmen mücadele etmektedir. Hal böyleyken o olayda yine bir eksiklik, bir ihmal aramanın anlaşılabilir bir yanı yoktur. Bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde taşıması yerinde olur.''

Yıldırım, kaza nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Erzincan ve Gümüşhane açık hava toplantılarını iptal ettiğini ve kaza bölgesine intikal ettiğini, bunu miting için toplanan vatandaşlara iletmek üzere kendisini görevlendirdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*