Helikopterin bakım raporları nerde?

Helikopterin bakım raporları nerde?.14445
  • Giriş : 28.03.2009 / 10:20:00
  • Güncelleme : 28.03.2009 / 10:27:16

2. İddianame açıklandığı gün ve seçimlerden hemen önce gerçekleşen kaza, akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçmişte benzer kazalarda televizyon ekranlarında pek çok teknik personel konuk edilir ve kazanın nedeni üzerine görüş alınırdı. Bina çökmesi gibi olaylarda bile ekranlara onlarca mimar, mühendis çıkartılırken, Yazıcıoğlu'nun kazasında bu yapılmadı.

Bu durum düşen helikopterin, Aydın Doğan'ın damadı Ali Sabancı'nın şirketine ait olması şeklinde yorumlansa da ortada kapatılmayacak kadar ciddi durum var.

1 - HANİ HELİKOPTER YAVAŞ DÜŞMÜŞTÜ

Helikopterin yerini bildiren ELT cihazının sinyal vermemesinin sorgulanması üzerine Helikopter'in sahibi Medair'in yetkilisi Çağatay Özdoğru, "Electronic Location Transmitter (ELT). Bu cihaz var. Olmaması diye bir şey mümkün değil. Yalnız bu cihaz çok şiddetli çarpmalarda devreye girer. Dolayısıyla, tahminimiz çok şiddetli bir çarpma olmadı, o yüzden de alet devreye girmedi. Otomobildeki hava yastığı gibi yani. Bir düşme var... Zaten gazeteci arkadaş da yaşıyordu. Dün 16.00-16.30 sularında bir tek ayağında kırık vardı. Helikopterde parçalanma vesaire olduğunu zannetmiyoruz, bir düşüş oldu, ama bir çakılma olmadı diye düşünüyorum.” demişti.

Ancak helikopter bulunduğunda paramparça olmuş ve parçaları 130 metre alana yayılmıştı. Üstelik çarpma anında İHA Muhabiri hariç herkes ölmüştü. Bu durumda şirketin savunması tamamen çökmüş oluyor. Şirketten cihazın çalışmamasıyla ilgili yeni bir açıklama yok.

Bu durumda: O cihaz o helikopterde var mıydı yok muydu? Varsa patlamalı kazalarda bile kendini koruyan ve çalışması gereken cihaz neden çalışmadı?

2 – KULE'YE BİLGİ NEDEN VERİLMEDİ?

Her uçuşta kuleye verilmesi gereken uçuş rotası ve irtifa raporu neden ortada yok? Helikopter pilotu ve firma aklına estiği gibi kontrolsüz, kuleye bildirmeden yapılan bu uçuşu nasıl açıklıyor?

3 – HELİKOPTERİN BAKIM RAPORLARI NEREDE?

Helikopter'in düzenli bakım raporları var mı? En son bakım ne zaman yapıldı? Şirket neden bu konuda sessiz?

4 – PİLOT NEDEN GERİ DÖNMEDİ?

Pilotaj hatası var mı? Helikopter burun üstü dağa neden çakıldı? Sis varsa, geri dönmesi gereken helikopter neden dönmedi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*