Helikopterin enkazı cihazla bulundu

Helikopterin enkazı cihazla bulundu.8809
  • Giriş : 01.02.2009 / 16:53:00

Bolu'da kaybolan ve dağlık bir alana düştüğü belirlenen helikopterin enkazına henüz ulaşılamadı. Helikopterde bulunan ELT cihazından gelen sinyallerle koordinatlar belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Helikopterde bulunan ELT (Emergency Locator Transmitters- Acil Durum Vericisi) cihazından sinyal alındığını tespit eden yetkililer, sinyallerin ulaştığı Fransa'daki Sinyalizasyon Merkezi ile bağlantıya geçerek, bölgenin tam olarak koordinatlarına ulaştı.

Alınan bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı tarafından açılan ''Hava Ambulans İhalesi'' kapsamında ihaleyi kazanan Koçoğlu Havacılık firmasınca Türkiye'ye getirilmesine izin verilen helikopterin, dün 11.53'te Bulgaristan'ın Gorna şehrinden havalandığı ve yakıt ikmali için 14.40'ta Atatürk Havalimanı'na indiği belirlendi.

Helikopteri, Polonyalı kaptan pilot Andrzej Wojewodzki'nin kullandığını, emekli Kara Pilot Albay Süleyman Kıyak'ın ise ''gözlemci'' olduğunu belirten yetkililer, 2005 yılında üretilen ''Eurocopter 135'' tipi helikopterin çift motorlu olduğunu kaydetti.

Helikopterin, havalanmadan önce en ince ayrıntısına kadar teknik kontrollerinin yapıldığını ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını ifade eden yetkililer, uçuş öncesi ve sonrası herhangi bir arızaya rastlanılmadığını vurguladı.

Yetkililer, yakıt ikmalinin ardından yerel saatle 14.58'de Ankara Esenboğa Hava Limanı'na gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan havalanan helikopterin pilotunun saat 16.11'de Esenboğa Hava Trafik Kontrol Kulesi ile telsiz bağlantısı kurduğunu, olumsuz hava şartlarından dolayı 10.000 feetin üzerine çıkma talebinde bulunduğunu belirterek, verilen iznin ardından helikopterin bir anda radardan kaybolduğunu aktardı.

Son olarak deniz seviyesinden 8200 feet yükseklikteyken temasın kaybolduğunu anlatan şirket yetkilileri, yapılan çağrılara cevap alınamaması üzerine durumun, Esenboğa Hava Trafik Merkezince Hava Kuvvetleri Komutanlığına bildirildiğini söyledi.

-HELİKOPTERİN YERİ FRANSA'DAKİ MERKEZ SAYESİNDE TESPİT EDİLDİ-

Olay sonrası harekete geçen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, kendilerine ulaşan 10 ayrı bilgi kaynağından gelen veriler doğrultusunda helikopterin yerini belirlemek için çalışmalar başlattı.

Helikopterde bulunan ELT (Emergency Locator Transmitters- Acil Durum Vericisi) cihazından sinyal alındığını tespit eden yetkililer, sinyallerin ulaştığı Fransa'daki Sinyalizasyon Merkezi ile bağlantıya geçerek, bölgenin tam olarak koordinatlarına ulaştı.

Olumsuz hava şartları nedeniyle sabah saatlerde Eskişehir'den havalanan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı bir ekip, verilen koordinatlar doğrultusunda helikoptere ulaşmak için bölgeye geldi.

Helikopterdeki Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı ''Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Tabur Komutanlığı'' ekipleri, yoğun sis ve tipi nedeniyle helikopterin bulunduğu noktaya güçlükle ulaştı.

Askeri helikopter enkazın bulunduğu tepeye inemeyince, DAK ekibi halatlarla indi. Helikopterin enkazıyla temas kuran ekipler, Polonyalı kaptan pilot Andrzej Wojewodzki ile ''gözlemci'' olarak görev yapan emekli Kara Pilot Albay Süleyman Kıyak'ın cesediyle karşılaştı.

Aşağıdaki ekip cesetleri seyyar bir sedyeye bağlarken, helikopterdeki bir ekip de halatlar yardımıyla cenazeleri yukarı çekti. Aşağıdaki ekibin de halatlarla tırmanmasının ardından Kıbrıscık ilçesine yönelen helikopter, ilçe merkezine iniş yaparak, cenazeleri yetkililere teslim etti. Burada yapılan işlemlerin ardından Andrzej Wojewodzki ve Süleyman Kıyak'ın cesetleri, helikopterle Ankara'ya sevk edilerek, GATA'ya kaldırıldı.

-5 SAATTE 5 KİLOMETRELİK MESAFEYE ULAŞILAMADI-

Olay sonrası Bolu'ya giden Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olay yerinde inceleme yapmak üzere yola çıkan ekibin hala helikopterin enkazına ulaşamadığını söyledi.

Bölgede yoğun sis ve kar yağışının etkili olduğunu kaydeden Arıduru, ''5 saatte 5 kilometrelik mesafeye ulaşamayan ekiplerimiz, hayatlarını riske atmamak için geri çekildi'' dedi.

Enkazda inceleme yapmak üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bağlı 3 uzman ekip ile askerlerin, helikopter enkazına ulaşmak için saatlerdir bölgede bulunduğunu ifade eden Arıduru, bölgede 1 metreden fazla kar bulunduğunu, sis ve tipinin hala etkisini sürdürdüğünü aktardı.

Arıduru, ilçe merkezine dönen ''Kaza Kırım Ekibi''nin enkaza ulaşmak için yarın sabah saatlerinde tekrar yola çıkacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*