Heliskinin merkezi kaçkar

Heliskinin merkezi kaçkar.10907
  • Giriş : 23.03.2008 / 10:41:00
  • Güncelleme : 23.03.2008 / 10:42:00

Kaçkarlar, yabancı sporcuların kayak merkezi haline geliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Helikopterli kayak sporu heliskinin Türkiye'deki merkezi haline gelen Ayder Yaylası ve Kaçkar Dağları'nda yabancı kayak tutkunları ve doğaseverlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Kayakçıların helikopterle dağların zirvelerine çıkıp oradan atlayarak kaydıkları bir spor türü olan heliski, dünyanın sınırlı yerlerinde yapılıyor. Türkiye'de bu sporun yapıldığı tek merkez olan Kaçkar Dağları'nın Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde kalan bölümü ile Ayder Yaylası'na yabancı kayak tutkunlarının ilgisi her geçen gün artıyor.

Son olarak yöreye gelen 15 İtalyan kayakçı, Kaçkar Dağları'nda bir yayladaki evde 1 hafta kalarak kayak ve doğa yürüyüşü yapacak.

İtalyan gruptaki dağ rehberi Renato Botte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Ayder'e gelen ve kendileri ile benzer etkinlikler yapan bir arkadaşının kendisine Ayder Yaylası'na gelmesini tavsiye etiğini belirterek, ''Ben ve grubumuzdaki arkadaşlarımız daha önce Türkiye'ye veya Ayder'e gelmemiştik. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine gelmeye karar verdik. Geldiğimize de memnunuz'' dedi.

Kaçkar Dağları eteklerindeki Hacizen Yaylası'nda belirledikleri bir evde bir hafta boyunca kalacaklarını ve Kaçkar Dağları'nda çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini dile getiren Botte, şunları söyledi:

''Ayder Yaylası'ndan kalacağımız yaylaya kadar yürüyeceğiz. Ardından yayladan dağa kayak malzemelerimizle birlikte çıkacağız. Kayaklarımızın altına koyacağımız fok derisinden malzeme, sürtünmeyi azaltarak yukarıya rahat çıkmamızı sağlayacak. Ekibimizle birlikte Kaçkarlar'da kayak ve yürüyüş yapacağız. Kaçkarlar'da kaldığımız süre içinde özellikle Kaçkar Dağı'nın zirvesine çıkıp geçitlerden güneye, Yusufeli'ne geçmeyi ve tur yapıp dönmeyi düşürüyoruz. Bu mevsimde ve bu şartlarda oldukça zor olacak. Ama bunu başaracağımıza inanıyoruz. Çünkü biz profesyoneliz.''

Botte, bu tür etkinlikleri daha önce farklı ülkelerde yaptıklarını, anlatarak, bazen 100 gün kadar dışarıda kalıp bu tür etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bir hafta sonra Rize'den ayrılıp İstanbul'a gideceklerini, orada da 2 gün kalıp tarihi yerleri gezeceklerini dile getiren Botte, yaz başında ise tekrar Ayder'e gelip bu sefer dağ tırmanışı yapacaklarını kaydetti.

Botte, Kaçkar Dağları'nı coğrafi anlamda Alplere benzettiklerini de sözlerine ekledi.

Ayder Çevre ve Turizm Derneği (ÇED) Başkanı Kemal Er ise Ayder'de heliski yaptıran şirket ile irtibat kurduklarını belirterek, ihtiyaç olması durumunda heliski firmasının helikopterlerinin kullanılacağını söyledi.

Er, yöreye olan yabancı ilgisinin her geçen gün arttığını vurgulayarak, İtalyan grubun dışında 6 kişilik bir İngiliz doğaseverin de Ayder ve Kaçkarlar'da doğa yürüyüşü yapmak için Ayder Yaylası'nda olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious