Helsinki, Rum engeline takıldı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, "ek protokol" çerçevesinde yaşanan Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için ortaya attığı 'Helsinki buluşması' gerçekleşemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Finlandiya Hükümet Sözcüsü Mikko Noros, "Tarafları aynı masa etrafında toplamayı başaramadık. Herkesi bir araya getiremedik." sözleriyle başarısızlığı itiraf etti. Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja da tarafların toplantının biçimiyle ilgili endişelerinden dolayı görüşmenin gerçekleşmediğini söyledi. "Başarı sağlansaydı BM önderliğinde kapsamlı bir çözüm kolaylaşmış olacaktı." diyen Fin Bakan, "Üzücü olan şu ki, tarafların, içerikten daha çok biçimle ilgili sorular yöneltmesi, ilerleme sağlanmasını engelledi.'' ifadesini kullandı. KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Finlandiya'nın masaya getiremediği tarafın, kendileri değil Rum tarafı olduğunu söyledi. Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü Hristodulos Pashiardis ise "toplantıların, Türk tarafının tutumu ve ifadelerinden ötürü ertelendiğini'' savundu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ise ülkesinin "bu toplantıya çağrılmadığını ve böyle bir davet için de hiçbir neden olmadığını'' belirtti.

Ankara'nın limanlarını Rumlara açmasını sağlamak için taraflara sözlü önerilerde bulunan Finlandiya haftasonunda Türkiye, KKTC ve Rum Kesimi dışişleri bakanlarını Helsinki'de bir araya getirmeyi planlıyordu.

Gül: Toplantıdan kaçmadık

Bugün Brüksel'de Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuomioja ile görüşecek olan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, toplantıya olumlu baktıklarını açıklamıştı. Rum tarafı ise başından beri KKTC'nin masada olmamasını istedi ve, "Talat, Türk Başbakanı Erdoğan'ın heyetinde yer alsın." talebinde bulundu. Buna karşın Ankara, "Kıbrıs'ta taraflar arasında bir ilerleme sağlanırsa katkıda bulunuruz." diyerek mekik diplomasisi önermişti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, gelinen noktada kimsenin Türkiye ve Kıbrıs Türklerini suçlayamayacağını söyledi. Gül, Türkiye'nin toplantıdan kaçmasının söz konusu olmadığını belirtti. Bakan Gül, "Bütün dünyayı kandıran da, AB'yi aldatan da Rum Kesimi olmuştur. Bugün de hâlâ bu oyun devam etmektedir. Biz, başından beri yapıcıyız ve çözüme yönelik işbirliğine hazır olduğumuzu söyledik. Her yere de giderim. Görüşürüz, konuşuruz." diye konuştu. Finlandiya'nın yazılı hale getirmediği önerilerde, Türklerin limanlarını Rumlara açması karşılığında, Magosa Limanı'nın AB kontrolünde ticarete açılması, Maraş'ın BM'ye devri yer alıyordu. Ankara, bunları kabul etmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious