Hem eğitim veriyor, hem işe yerleştiriyor

Hem eğitim veriyor, hem işe yerleştiriyor  .13016
  • Giriş : 09.03.2008 / 09:50:00

Diyarbakır'da 2 yıl önce açılan Mesleki Eğitim Merkezinde eski hükümlüler, sokakta çalışan çocuklar, engelliler, yoksulluk sınırında olan aileler ile kadın ve mesleksiz gençlere ücretsiz mesleki eğitim veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sertaç Işık, yaptığı açıklamada, 2006 yılında açılan merkezde, bilgisayar, bilgisayarlı muhasebe, büro yönetimi, satış pazarlama, İngilizce, iletişim, yönetim ve organizasyon, diksiyon, web tasarım, doğal gaz iş tesisatçılığı, ileri motor teknikleri, otomotiv satış danışmanlığı ve dış ticaret konularında eğitim verdiklerini söyledi.

Eğitimlerin farklı gruplarda, farklı sosyal statüdeki insanları kapsadığını anlatan Işık, eğitimleri eski hükümlüler, sokakta çalışan çocuklar, engelliler, yoksulluk sınırında olan aileler ile kadın ve mesleksiz gençlere verdiklerini bildirdi.

Merkezde ücretsiz verdikleri eğitimlere yoğun talep olduğunu, bugüne kadar eğitim için 3 bin 594 kişinin başvurduğunu ifade eden Işık, şunları kaydetti:

''Başvuranlardan 956 kişiye eğitim verildi. Bunlardan 776'sı mezun oldu. Eğitimlerimiz sonucunda da 348 kişi işe yerleştirildi. Farklı eğitimler veriliyor. Eğitimler 2 ile 3 ay arasında değişiyor. Eğitim verdiğimiz alanlara göre insanları işe yerleştiriyoruz. İşe yerleştirme konusunda bağlantılı olduğumuz firmalar var. Diyarbakır'da doğal gaz iç tesisatçılığı alanında çalışacak kişilere yetki belgesi verebilecek tek kurumuz. Diyarbakır'da dağıtım şirketi olan Diyar Gaz Şirketi ile iş birliği halinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bilgisayarlı muhasebe alanında ETA, LOGO ve Byte Entegre programlarının yetkili eğitim merkeziyiz. İleri motor teknikleri alanında Diyarbakır'daki tek pilot merkeziyiz. Bu nedenle yoğun başvuru alıyoruz. Bu dönem 196 kişiye eğitim veriliyor. Bu yıl hedefimiz bin 140 kişiye eğitim vererek, 540'ını işe yerleştirmek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious