Hem eleştirir hem ağırlarız

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu “Papa'yı eleştirsek de biz medeni bir toplumuz. Konukseverliğimizi göstermesini biliriz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bardakoğlu, Papa 16. Benediktus'a Türkiye'nin gereken misafirperverliği göstereceğini belirterek, “Biz medeni bir toplumuz, gelen misafirimize konuksever davranırız” dedi. İslam Araştırmaları Merkezi'nde (İSAM) düzenlenen “İslam-Türk Medeniyeti ve Avrupa” konulu uluslararası sempozyuma katılan Bardakoğlu, gazetecilerin Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretiyle ilgili soruları üzerine, her şeyin sükunet içerisinde gelişeceğini ve Türkiye'nin gereken misafirperverliği, konukseverliği göstereceğini kaydetti.

Bardakoğlu, “Biz iki şeyi birbirinden ayırırız. Dini liderler, din adamları, bilginler, aydınlar, İslam'la ilgili bizim katılmadığımız bir görüş ifade ederse biz ona karşı tavrımızı, doğru sözümüzü hiç eksik etmeyiz. Ama biz medeni bir toplumuz, gelen misafirimize konuksever davranırız. Medenice oturur, tartışırız” dedi.

UZUN SOLUKLU SÜREÇ

Bardakoğlu, “Papa 16. Benediktus'un Hristiyan birliği için geldiği şeklindeki açıklamalara katılıyor musunuz?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Hayır. Ben bütün bu ziyaretlerin her birini farklı dinler, farklı kültürler arası olumlu adım olarak görüyorum. Ancak her şeyin çarelerini bu ziyarette aramak mümkün değildir. Bu barış çok uzun soluklu bir süreçtir. Bu barışın, huzurun ve karşılıklı hoşgörü ve saygının korunması için hepimizin üzerine düşeni uzun soluklu olarak yapmamız gerekir. Tek bir ziyarete odaklanarak bunların çözümünü tek bir ziyarette aramak ve bulmak mümkün değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious