Hem yardım hem görev

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Düşman taarruzlarına, doğal afetlere ve büyük yangınlara müdahale için 36-46 yaş arasındaki vatandaşlar sivil savunma kurslarına çağrılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu kişilerin iş ve bedensel kabiliyetlerine göre sınıflandırmaları yapılıyor. 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunu gereğince, kendisine tebliğ ulaşan vatandaşların il müdürlüklerine giderek kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

Isparta Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz tarafından asil ve yedek çalışacak mükelleflere birer mektupla çağrı gönderildi. Buna göre savunma kuvveti olarak seçilenler; sosyal yardım, karargah, kurtarma, ilkyardım ve ambulans, emniyet ve trafik, itfaiye, hastaneler, teknik onarım ve sivil savunma servislerinde görevlendirilecek. Servislerde görevlendirilecek olanlar, iri cüsseli, kısa boylu, sportmen vücutlu ve teknik eleman gibi kıstaslara göre takım ve ekiplere ayrılıyor. 5 yıllık süre için seçilen savunmacılar, ilgili birimlerce senede bir kez kursa alınacak. Zorunlu olarak yapılan savunma elemanı seçme çalışmasına katılmak istemeyen ya da seçildiği halde kursa gelmeyenler hakkında ilgili kanuna göre 450 YTL idari para cezası ve 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Isparta Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından sürdürülen kayıt yenileme işlemi için mükellef olanların cezaya kalmamak için en kısa sürede başvuruda yapması tavsiye edildi. Isparta Sivil Savunma Müdürlüğü Merkez İlçe Müdürü Osman Demiray, müdürlüğe gelenlerin işlemlerini yaptırarak kurslar için ileride belirlenecek yer ve zamanda hazır bulunmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious