Hem yeni bir kalbi hem de işi oldu

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Üzeyir Aras (26), Türkiye’de organ bekleyen on binlerce hastadan belki de en talihlisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl aniden rahatsızlanan Adıyamanlı gence kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Yaşaması için kalp nakli gerekiyordu. 31 Ağustos 2005’te trafik kazasında hayatını kaybeden bir gencin kalbi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Aras’a başarıyla nakledildi. Aras’ın sürekli kontrolde tutulması gerekiyordu. Doktorları, Adıyamanlı yoksul gencin memleketine dönmesine razı olmadı. Giderse bölgedeki hastanelerin yetersizliği nedeniyle sağlığı tehlikeye girebilirdi. Bunun için hasta gence hastanede uygun bir iş verildi. Aras, bir yıldır sözleşmeli personel olarak çalışıyor. Ameliyat olduğu kalp damar cerrahisi kliniğinde ofis boy olarak görev yapıyor. Bir yandan para kazanırken, diğer taraftan da sağlık kontrollerini devam ettiriyor. Ölümü beklerken sağlığına kavuşan, üstelik bir de iş sahibi olan Aras, yaşadıklarını anlatmakta zorluk çekiyor. Adıyaman’daki hastanede teşhis bile konulamadığını belirten Aras, “İyi ki İstanbul’a gelip Koşuyolu Hastanesi’ne başvurmuşum. Bir yıl önce yatağa bağlıyken şimdi ayaktayım ve çalışacak bir işim var.” diyor. Ancak organ nakli bekleyen hastaların tümü Üzeyir Aras kadar şanslı değil. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi’nde 70 hasta kalp nakli için sıra bekliyor. Bunlardan biri de Elif Kısa. 21 yaşındaki genç kıza 6 yıl önce ‘kardiyomiyopati’ teşhisi konuldu. Elif’in yaşamak için tek umudu kalp nakli. Bir yıldır hastanede organ bekleyen genç kızın tek dileği 22’nci yaş gününe yeni kalbiyle girmek. Kalp yetmezliği çeken Ahmet Dalca ise 3 yıldır nakil bekliyor. 2 çocuk babası Dalca, bir an önce iyileşerek evine gitmek istiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de onlarla aynı kaderi paylaşan 80 bin hasta daha bulunuyor. Organ bekleyenler arasına her yıl 3 bin hasta daha katılıyor. Türkiye’de organ nakilleri için teknik donanım ve yetişmiş personel açısından hiçbir sıkıntı yok. Tek sorun hastalara nakledecek organ bulmak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvası ve Sağlık Bakanlığı’nın kampanyalarına rağmen toplumda organ bağışlama alışkanlığı bir türlü artırılamıyor. Türkiye’de organ bağışlama sıklığı 6 binde 1. Bu oran Avrupa ülkelerinde yaklaşık binde 15. ABD’de ise binde 30.

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Doç. Dr. Denyan Mansuroğlu, kalp nakline ihtiyaç duyanların yüzde 80’inin bir yıl içinde öldüğünü, nakil yapılanların ise yüzde 80’den fazlasının hayatta kaldığını kaydediyor. Bu oranın böbrek ve karaciğer nakillerinde daha da arttığını vurgulayan Mansuroğlu, şunları söyledi: “Hastanelerimiz ve hekimlerimizle ABD ve Avrupa ülkelerinden hiçbir eksiğimiz yok. Ama nakil yapacak organ bulamıyoruz. Türkiye’de şimdiye kadar 200 kalp nakli yapıldı. Oysa senede en az 500 kalp nakli yapmalıyız.”

Organ bekleyen genç kızdan duygulu mektup

Her şeye rağmen her gün güneşin doğuşu bana yeniden umut veriyor ve sağlığıma kavuşup bir gün mutlaka evime gideceğimi düşünüyorum. Birkaç gün önce doğum günümdü. Pasta kesmeyi beklerken bir anda rahatsızlanıp yoğun bakıma gitmek zorunda kaldım. Bu beni biraz üzdü; ama yine de gelecek sene kalp nakli olarak doğum gününü kutlayabileceğimi düşünerek kendimi teselli ettim. Ben hayatı seviyorum ve bir gün hayatımın mutlaka düzeleceğini düşünüyorum.

Organ bekleyen hasta sayıları
Organ - Sayı
Böbrek - 52.833
Karaciğer - 17.491
Kalp - 4.095
Akciğer - 3.790
Pankreas - 1.329
Kalp-akciğer - 208

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious