Hemşire bulmakta güçlük çekiyoruz!

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu ve özel sektörde ebe ve hemşire bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Bakan Akdağ, yapımı devam eden 50 yatak kapasiteli Pasinler Devlet Hastanesi ile Çat Yolu üzerindeki 400 yatak kapasiteli Bölge Eğitim Hastanesi inşaatını gezdikten sonra Palandöken Devlet Hastanesi, Nenehatun Kadın Doğum, Aziziye Kadın Kadın Doğum Hastaneleri ile Nihat Kitapcı Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Akdağ, kamu ve özel sektörde çalıştıracak ebe ve hemşire bulmakta güçlük çektiklerini ifade etti. Erzurum'u bölgenin sağlık cazibe merkezi olması için yoğun çaba gösterdiklerini anlatan Bakan Akdağ, "Erzurum'da 170 ebe ve hemşire alınması için kadro açtık. Daha önceleri ebe ve hemşirelerimiz işsizlikten yakınırlardı. Şimdi kamuda ve özel sektörde ebe ve hemşire bulmakta zorlanıyoruz. Doktorlar için daha önceden bu tespitimizi yapmıştık. Hemşire ve ebeler açısından acil tıp teknisyenleri ve teknikerlerimizin de acil ve yoğun bakımında çalıştırılabilmesi için gerekli mevzuat değişiklikleri yaptık. Ayrıca 112'ler açısından da bunu yapıyoruz." dedi.

Bakan Akdağ, Erzurum'daki hekimlerin yüzde 83'ünün yalnızca kamuda çalıştığını belirterek, "Erzurum'daki 210 hekimden kamunun dışında özel çalışanların sayısı 30'lu rakamlara kadar düştü. Yüzde 83 önemli bir oran. Dışarıda çalışan hekim sayısı oldukça azaldı. Bu da devlet hastanelerindeki hizmet kalitesini artırdı" diye konuştu.

Yapılacak il değerlendirme kurulu toplantısında Aziziye Kadın Doğum Hastanesi'nin durumunun da masaya yatırılacağını belirten Bakan Akdağ, daha önce çürük raporu verilen bina ile ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı: "Binayla ilgili olarak çok ciddi bir deprem hasarı var. Muhtemelen kullanamayacağımız binayla ilgili olarak yapılması gereken süratle yapılacak. Bunun için Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'nde genişletme çalışmalarını sürdürüyoruz."

KORUMALAR ASANSÖRDE MAHSUR KALDI

Bakan Akdağ, hastanelerdeki gezi ve incelemelerin ardından Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Toplantı Salonu'nda sağlık personeliyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Bakan Akdağ, toplantıya katılmak üzere ETSO binasına geldiğnide kendisini takip eden yakın korumaları asanlörle toplantının salonuna çıkmak istedi. Ancak korumalar asansörün 1 ile 2. kat arasında kalması nedeniyle zor anlar yaşadı. Yaklaşık bir saatlik beklemenin ardından korumalar, ETSO görevilleri tarafından güçlükle de olsa asansörün kapısı açılarak korumalar çıkartıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious