Hemşireler de kriz yorgunu

Hemşireler de kriz yorgunu.10363
  • Giriş : 11.05.2009 / 13:26:00

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Hemşirelik Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel Merkez binasında yapılan açıklamayı SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun yaptı. SES yöneticilerinin de katıldığı açıklamada ayrıca tüm Türkiye"de hemşirelerin ve ebelerin katıldığı anketin sonuçları aktarıldı.

Bedriye Yorgun açıklamada, Hemşirelik Günü"nün sadece bir günden ibaret olmaması gerektiğini vurgulayarak söze başladı. Hemşireleri açlığa ve yoksulluğa mahkum eden iktidar sahiplerinin Tıp Bayramı, Ebeler, Günü, Hemşireler Günü gibi günleri göstermelik törenlerle kutlayarak, sağlık emekçilerini bölmeye, onların demokratik, özlük ve sosyal haklarını unutturmaya çalıştığını belirten Yorgun, hemşireliğin “beyaz melek” edebiyatı yapılarak içinin boşaltıldığını ifade etti.

Yorgun, Hemşireliğin bir kadın mesleği olarak görüldüğünü, bu nedenle evde, işte ve kamusal alanın tümünde erkek egemen anlayışın insafına terk edilen hemşirelerin sorunlarının sadece ücret ve mesleki sorunlar olmadığını açıklarken, hemşirelik mesleğinin halen yazılı ve görsel basında magazinleştirmenin unsuru olarak kullanıldığını vurguladı. Yorgun ayrıca, Hemşirelik mesleğinin bir kadın mesleği olarak algılanması ile kadının özgürlük mücadelesinin ayrı tutulmasının mümkün olmadığını belirtti.

Açıklamanın sonunda SES, sadece bir günü değil, hemşirelerin 365 gününü kutladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*