Hemşireler hasta yakınlarından şikayetçi

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Hemşireler, iş yerlerinde hasta ve yakınlarının sözlü saldırılarına maruz kalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dicle Üniversitesi (DÜ) Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından, 'Hastane ve Sağlık Ocaklarında Çalışan Hemşirelerin Sağlık Hizmetlerindeki Rolü ve İş Memnuniyetleri' konulu bir anket çalışması yapıldı.

Dicle Üniversitesi Hastanesi'nden 70, SSK Hastanesi'nden 50, Diyarbakır Devlet Hastanesi'nden 50, Çocuk Hastanesi'nden 50, Doğumevi'nden 50 ve Sağlık Ocakları'ndan 50 olmak üzere toplam 320 hemşire üzerinde yaptığı anket çalışmasında, hemşirelerin mesleklerine dair beklenti ve şikayetleri, sosyal ve sendikal hayata uyum dereceleri, çalışma koşulları ve mesleklerine bilimsel yaklaşımları belirlendi.

Araştırmaya göre, hemşrilerin yüzde 63'ü mesleğini severek yapıyor. En çok şikayetçi oldukları konuların başında yüzde 31 ile hasta ve hasta yakınlarının geldiği görülüyor. Hemşireler iş yerlerinde hasta ve yakınlarının sözlü saldırılarına maruz kalabiliyor. Bu saldırılar zaman zaman fiili saldırıya da dönebiliyor.

Araştırmaya göre hemşirelerin şikayetçi oldukları diğer konular ise mesai saatlarinin uzunluğu, nöbetlerin fazla oluşu, altyapı ve malzeme eksikliği olarak sıralanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious