Heniyye, silahlı saldırıdan kurtuldu!

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

on zamanlar El Fetih grubu ile Hamas arasındaki gerginliğin silahlı çatışmalara dönüştüğü Filistin'de Hamas'lı Başbakan İsmail Heniyye, Gazze'de saldırıya uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Heniyye, silahlı kişilerce konvoyuna düzenlenen saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Filistin Başbakanı Heniyye, Gazze'nin Nuseyrat mülteci kampındaki camiinde bir konuşma yaptıktan sonra konvoyuyla buradan ayrılırken silahlı saldırıya uğradı. Saldırıyı yakın zaman önce Hamas ve El Fetih arasında yaşanan çatışmalarda hayatını öldürülen bir El Fetih'linin yakınlarının gerçekleştirdiği açıklandı. Saldırıda Heniyye'nin aracının isabet almadığı, konvoyda yer alan bir polis aracının vurularak yandığı kaydedildi. Filistinli kaynaklar, saldırının ardından Heniyye'nin korumalarının da araçlarından inerek bir süre saldırganları aradığını belirtti.


Öte yandan İsmail Haniyye, mülteci kampında yaptığı konuşmada ise Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Hamas hükümetini feshetme düşüncesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Mahmud Abbas, Batı'nın Hamas'ın seçilmesi nedeniyle kestiği yardımların yeniden başlaması için hükümetin görevine son verilebileceğini açıklamıştı.


Hamas'ın iktidara gelmesiyle kesilen yardımların yeniden gelmesini sağlamak için Hamas ve El Fetih, bir birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmıştı. Ancak gruplar kurulacak hükümetin, İsrail'i tanıyıp tanımayacağı konusunda anlaşamayınca yeni hükümet kurma çalışmaları sona ermişti. Bu çabaların sona ermesinin ardından Gazze'de Hamas ve El Fetih üyeleri arasında silahlı çatışmalar yaşanmış ve onlarca kişi ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious