Hepatit B, Türkiye'de artıyor

Hepatit B, Türkiye'de artıyor.9915
  • Giriş : 26.10.2007 / 17:44:00

Dikkat! Gizli tehlike Hepatit B, Türkiye"de artıyor. Uzmanlar uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) Adana Sorumlusu Prof. Dr. Emine Kocabaş, Türkiye"de yaklaşık 4.5 milyon kişinin Hepatit B hastası olduğunu belirterek, gizli tehlike Hepatit B"ye karşı dikkatli olunmasını istedi.

VHSD, Hepatit B"ye yönelik, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan bir bilgilendirme kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında bölgede görev yapan pratisyen ve dahiliye hekimlerine Hepatit B"nin teşhis ve takibi konusunda verilecek eğitimlerle birlikte ayrıca bölgede yaşayanların bilinçlenmesine yönelik halk toplantıları da düzenleniyor.

Seyhan Otel"de düzenlenen "Gizli Tehlike Hepatit B"yi Daha İyi Tanınacak" konulu halk toplantısında konuşan Prof Dr. Kocabaş, vücudun en önemli organlarından birinin karaciğer olduğunu vurguladı. Afrika ve Ortadoğu"da hepatite yakalanma oranının, Türkiye"ye göre fazla olduğunu belirten Prof.Dr. Kocabaş, “Amerika ve Avrupa ülkelerinde de Türkiye oranının altında yakalanma riski var. Norveç ve Danimarka"da neredeyse hiç hepatit vakasına rastlanmıyor. Yaşam kalitemizin artması ve sürmesi için bu gizli tehlikeye karşı doktor kontrolü şart. Halk arasında sarılık olarak bilinen hepatit A-B-C-D-E bulaşıcıdır. Hepatit A normal şartlar altında kendiliğinden geçer ama Hepatit B ve C"de durum farklıdır. Karaciğerde iltihabın devamlılığı 6 aydan uzun sürerse kronik hepatite neden olur. Hepatit A kendiliğinden geçer ama kronik hepatit zaman içerisinde karaciğer yetmezliği, karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri riskini arttırıyor” diye konuştu. Prof. Dr. Kocabaş, hijyenik olmayan ortamların, virüs enfeksiyonlarının, kimyasal maddelerin, karaciğerden atılamayan bazı ilaçların ve alkolün hepatite neden olduğunu kaydetti.

Toplantıya ÇÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi ve derneğin ikinci başkanı Prof. Dr. Neşe Saltoğlu da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious