Hepatit B AIDS'den 100 kat daha bulaşıcı

Hepatit B AIDS'den 100 kat daha bulaşıcı.9908
  • Giriş : 13.05.2008 / 18:59:00

Hepatit B virüsünün, AIDS virisüne oranla yaklaşık 100 kat daha bulaşıcı olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, yaptığı yazılı açıklamada, Hepatit B'nin, dünyada sigaradan sonra en sık kansere neden olan ciddi bir karaciğer hastalığı olduğunu belirterek, 'Hepatit B virüsüne yakalanan birçok kişi, bunu bir grip atağı ile karıştırabilir. Hatta bazı koşullarda hiçbir belirti görülmeyebilir. Hepatit B virüsü, AIDS virüsüne oranla yaklaşık 100 kat daha bulaşıcıdır' dedi.

Türkiye'de her 3 kişiden birinin Hepatit B virüsü ile karşılaştığını anlatan Dr.Erdoğan Taş, şöyle konuştu: 'Hastaların yüzde 75-80'inde herhangi bir belirti vermeksizin gelişir, taramalarda ve kan bağışlarında yapılan tetkiklerde tesadüfen tespit edilir. Kuluçka süresi 2-6 ay arasında değişmektedir. Hepatit B hastalığına yakalanma durumunda, 10'da bir olasılıkla vücut virüsten kurtulamaz ve uzun süreli taşıyıcı hale gelebilir. Taşıyıcılar, yaşamın daha ileri dönemlerinde kanser ve siroz gibi daha ciddi karaciğer hastalıklarının gelişmesi riski ile karşı karşıyadırlar.'

Hepatit B virüsü bulaşmış kan veya vücut sıvılarıyla uğraşırken doğrudan temas, enjektörü başkası ile paylaşmakla ya da cinsel ilişki ile virüsün bulaşabileceğini belirten Dr. Taş, 'Belirtileri ise, aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, iştah kaybı, bulantı, kusma, deri ve göz aklarında sararma, idrar renginde koyulaşma, karın ağrısı ve karaciğer bölgesinde hassasiyettir' dedi.

Akut Hepatit B enfeksiyonunun özel bir tedavisi olmadığını, hastalığın özel bir tedavisinin olmaması, korunma yollarının ve aşılamanın önemini daha da artırdığını belirten Denizli İl Sağlık Müdürü Dr.Erdoğan Taş, 'Hastalıktan en etkin korunma, diğer korunma yolları ile birlikte aşılama ile gerçekleşmektedir. Sağlık kurumlarına başvurmaları durumunda aşağıda belirtilen risk gruplarına aşı uygulaması ücretsiz yapılmaktadır' diye konuştu.

Dr.Erdoğan Taş, yazılı açıklamasında ayrıca, 'En şiddetli şeklinde ise, Hepatit B karaciğerde kalıcı bir hasara yol açar hatta ölümlere neden olur. Hastalıktan en etkin korunma ise aşılama ile gerçekleşmektedir' ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının yetiştirildiği tıp fakülteleri, diş hekimliği fakülteleri, sağlık meslek yüksekokulları ve benzeri öğrencileri, hasta ve hasta çıkartıları ile teması bulunan tüm sağlık personeli, hemodiyaliz hastaları, sık kan ve kan ürünü kullanmak zorunda kalanlar, damar yoluyla uyuşturucu kullananlar, Hepatit B taşıyıcısı ile aile içi temaslılardan aşısız olanlar, çok sayıda cinsel eşi olanlar ve para karşılığı cinsel ilişkide bulunanlar, homoseksüeller, Hepatit B dışında da kronik karaciğer hastalığı olanlar, cezaevleri ve ıslah evlerinde olanlar, endemik bölgelere seyahat edenler, berberler-kuaförler, manikür-pedikürcüler ve zihinsel özürlü bakım evlerinde bulunanlar risk grubunda gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious