Hepatit B aşısı ücretsiz olacak

Hepatit B aşısı ücretsiz olacak.8409
  • Giriş : 21.01.2009 / 22:33:00

Sağlık Müdürlüğü: "Hepatit B kontrol programının temel amacı kronik hepatit B virüs enfeksiyonunu önlemektir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüce yürütülen Hepatit B kontrol programının temel amacı kronik hepatit B virüs enfeksiyonunu önlemek ve buna bağlı kronik karaciğer hastalığı siroz ve karaciğer kanseri görülme sıklığını azaltmaktır. Hepatit B açısından risk altındaki kişi ve gruplara Hepatit B aşısı sağlık ocaklarımızca ücretsiz uygulanacaktır" denildi.

Açıklamada, risk grupları ise şu şekilde sıralandı:
"Hasta ve hasta çıkartıları

ile teması bulunan tüm sağlık personeli. Tıp fakülteleri öğrencileri. Diş hekimleri. Sağlık meslek liseleri öğrencileri. Sağlık meslek yüksekokulları öğrencileri. Hemodiyaliz hastaları. Berberler-kuaförler, manikür-pedikürcüler. Bakım alan ve hizmet sunan kişiler. Zihinsel özürlü bakımevlerinde bulunanlar.

Çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarında bulunan kişiler. Huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri. Çocuk ve gençlik merkezleri. İtfaiye personeli. Askerler (yüksek risk altındakiler).

Polis memurları (yüksek risk altındakiler). Sık kan ve kan ürünü kullanmak zorunda kalanlar. Hepatit B dışında kronik karaciğer hastalığı olanlar. Damar yoluyla uyuşturucu kullananlar. Hepatit B taşıyıcısı ile aile içi temaslılardan asısız olanlar. Çok sayıda cinsel esi olanlar ve para karşılığı cinsel ilişkide bulunanlar. Cezaevleri ve ıslahevlerinde olanlar."

Açıklamada ayrıca, Ocak 2009 itibarı ile aşılama uygulamasına başlanacağı ve takvimin 0, 1, 4 şeklinde 3 doz olarak uygulanacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*