Hepatit B aşısı yeni doğan üç bebeği öldürdü

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Vietnam’da yeni doğan üç bebeğin Hepatit B aşısından ölmesi üzerine, Vietnamlı yetkililer aşının kullanımını askıya aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Vietnam’ın başkenti Hanoy’daki yetkilisi Dida Connor, 23 Nisan-7 Mayıs günleri arasında Hoşimin kentinde Hepatit B aşısı vurulan 3 çocuğun öldüğünü, birinin de ağır hasta olduğunu söyledi.
Hastalanan bir bebeğin ise daha sonra iyileştiğini bildiren Connor, İsviçre’nin Cenevre kentinden bir DSÖ ekibinin bu hafta olayı araştırmak için Vietnam’a gelmesinin beklendiğini ifade etti.
Connor, BM’nin aşılamayla ilgili kurumunun, hastalığın nedeni belli olana kadar bu aşıyı kullanan ülkelerden aşının kullanımını durdurmalarını istediğini kaydetti.
Vietnam haber ajansına konuşan Ulusal Aşılama Programı Başkanı Dr. Do Si Hien ise dört bebeğin LG Hepatit B aşısı verilmesinin ardından şoka girdiğini söyledi.
DS֒nün onayladığı aşı Güney Kore şirketi LG Life Sciences tarafından üretiliyor ve dünya çapında dağıtılıyor.
Güney Koreli şirket ise aşının üretilmeye başlandığı 1992 yılından beri ilk kez böyle bir vakanın görüldüğünü belirterek, şimdiye kadar 60 civarındaki ülkeye 500 milyon doz aşı satıldığını kaydetti. Şirket, ölümlerin aşının üretimiyle ilgili bir kusurdan kaynaklandığının sanılmadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious