Hepatit C soruşturması

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'daki Özel Diyaliz Merkezi'nde tedavi gören 22 hastada Hepatit C virüsüne rastlanması üzerine, bakanlık soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu arada, aralık ayında merkezde denetim yapıldığı ve hazırlanan raporda da diyaliz merkezindeki eksikliklere dikkat çekildiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Bakan Recep Akdağ'ın konuya bizzat el koyduğu belirtildi.

Akdağ'ın talimatıyla, iddiaları incelemek üzere, Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Alaaddin Dilsiz ile birlikte bir müfettiş ve üç uzman görevlendirildi.
Bakanlık, yarın Diyarbakır'da olacak heyetin hazırlayacağı rapora göre hareket edecek.

Bu arada, daha önce de 66 kişide aynı virüse rastlanması üzerine diyaliz merkezinde denetim yapıldığı ve eksikliklerin bir bir rapor edildiği ortaya çıktı.

İki doktor ve 3 enfeksiyon kontrol hemşiresi tarafından hazırlanan raporda, hemşirelerin hastadan hastaya geçerken eldiven değiştirmediği, pansuman için kullanılan gazlı bezlerin uygun steril edilmediği ve şüpheli hastaların virüs bulunmayan hastalarla uzun zaman aynı makinaya bağlandığı öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious