Her 10 kişiden 1'i trafik mağduru

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, 83 yılda trafikte kaybedilen insan sayısının Kore Harbi, Kıbrıs Barış Harekatı ve Adapazarı depreminden daha fazla olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son 26 yılda meydana gelen kazalarda 134 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 6 milyon 250 bin kişinin de yaralandığını kaydeden Memiş, bu rakamlara yaralı halde hastaneye kaldırılıp tedavi görürken ölenleri ve kayıtdışı trafik ölümlerinide eklemek gerektiğini söyledi. Türkiye'de ortalama her 10 kişiden 1'inin trafik mağduru olduğunu belirten Fahri Trafik Müfettişleri Dernek Başkanı Memiş, ''Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar geçen 83 yılda Kore Harbi, Kıbrıs Barış Harekatı, Adapazarı depremi ve diğer felaketler ve terörden çok canları trafikte kayıp ettik. Bu savaşların, deprem veya iç isyanların bir süresi oldu. Kimi unutuldu gitti. Kimisi de lokal anlamda azda olsa devam ediyor. Ancak her gün canımızı ve malımızı alan trafik terörü karşısında başta hükümetler ve kamu alıştı sonrada toplum alıştı.'' diye konuştu.

Derneğin Ankara'daki kongresinde konuşan Memiş, 2020 yılında Türkiye'de araç sayısının 30 milyona ulaşacağını ve bu rakamın trafikte kitlenme anlamına geldiğini söyleyerek, ''Nüfusumuzun 73 milyon olduğu ülkemizde motorlu araç sayısı 12 milyon olup sürücü belgesi olan 18 milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Bu rakamların aynı hızla artması halinde 2020 yılında motorlu araç sayımızın 30 milyona çıkacağı bir ortamda Türkiye'nin şehir ve caddelerinin ne hale bu günden ortadadır. Metro ve otopark sorunu çözümlenmez ise gelecekteki 'nesiller bizlere neler diyecektir' diye de hepimiz düşünmeliyiz.'' şeklinde acı bir gerçeği ortaya koydu.

Farhi trafik müfettişleri olarak 34 ilde teşkilatlandıklarını ve bir sivil toplum örgütü olarak trafikte ölümlerin önlenmesi için mücadele verdiklerini söyleyen Memiş, Türkiye dışında bazı ülkelerde 2010 yılında ''trafikte sıfır ölümler'' hedeflendiğini ancak ülkemizin mevcut durumuyla bu hedefin çok çok uzağında olduğunu kaydetti.

Trafik terörüne karşı mücadele için okullardaki eğitimin öneminin altını çizen Memiş, ilköğretimde zorunlu ortaöğretimde ise seçmeli olarak verilen ''Trafik derslerini''nin son derece önemli bir aşama olmasına karşın bu derslerin verenlerin trafik öğretmeni olmamasının ise olumsuz bir durum olduğunu söyledi. Memiş, ''Okullardaki amaç trafik kurallarının küçük yaşta öğretilmesi ve toplumun trafikte temelden bilinçlendirilmesidir. Ancak bu derslerin öğretmenleri yoktur. Üniversitelerde bu alanda öğretmen yetiştiren fakülteler yoktur. Kim bu dersleri veriyor derseniz, boş geçen dersin öğretmeni veya resim, beden eğitimi veya fizik öğretmeni bu derslere girmektedir. İşte 15 milyon öğrencisine kendilerinin hayat boyu can güvenliğini koruyacak trafik eğitimini teorik ve uygulamalı olarak dahi veremeyecek trafik öğretmeninin olmaması nedeniyle toplumsal bilinç gelişememektedir.'' dedi.

Türkiye dışındaki ülkelerde trafik kurallarının çocuklara anaokullardan itibaren öğretilmeye başlandığını söyleyen Memiş, Tüm ileri ülkelerde bu kurallar anaokullarında verilmekte ve diğer okullarda da verilerek yetişen her genç trafikte tam bir bilinçle yetişmektedir.'' şeklinde konuştu.

Trafik kazaları sonucunda devletin yüzde 98.5 haklı vatandaşın ise ancak yüzde 1.5 oranında haklı çıktığını söyleyen Memiş, ''Kazalarda devletin hiç suçu yokmu'' diye sordu. Memiş konuşmasında; ''Devlet otoritesinin hep haklı ve trafikte araç kullanan insanların yüzde 98,5'inin suçlu gösterildiği tek ülke Türkiye'dir. Bilirkisi raporları bile çok tartışılmakta ve toplum kendi can kaybını bırakıp yıllarca mahkemelerde sürünmektedir. Yol yapımında, bakımında veya tamirinden kaynaklanan kazalar dahil yol devletin kusur hatası yüzde 1,5 gösterilmektedir. Halbuki tüm yol ağını birinci sınıf yapan ve donatan ülkelerde yaz ve kış rakamları ortalaması yüzde 10 ila yüzde 20 arasında değişmektedir. Yeni çıkacak kanunda yol hatalarının da asli kusura dahil edilmesi gerekmektedir.'' görüşlerine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious