'Her 10 saniyede bir kişi sigaradan'

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Toreks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Recep Işık, sigaranın dünyada her on saniyede bir kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır alt kademe belediyelerinden Sur Belediyesi'nin düzenlediği sigara konulu seminerde konuşan Toreks Başkanı Işık, dünyada her yıl sigaradan yaklaşık 5 milyon kişi ölürken, bu sayının ülkemizde 100 bin civarında olduğunu dile getirdi.

"Ülkemizde sigara içen 17 milyon kişi günde 40 milyon dolar, yılda ise 15 milyar dolar sigaraya vermektedir. Bu 17 milyon kişinin 4 milyonu hayatından 7 yıl, 4 milyonu da 22 yıl kaybedecektir" diyen Işık, ülkemiz ekonomisinin sigara nedeniyle 15 milyar dolar doğrudan, 3 milyar dolarında sağlık harcamaları olmak üzere toplam 18 milyar dolar zarara uğradığını dile getirdi.

Sigaraya harcanan paranın Sağlık Bakanlığı bütçesinin 6 katı olduğuna dikkat çeken Işık, "Sigara 30'dan fazla hastalığın nedenidir. Soluduğumuz dumanda 4 binden fazla zehirli kimyasal madde bulunuyor. Bunlardan 40'ının doğrudan kansere neden oluyor. Her 10 saniyede bir aramızda bir kişi sigaradan dolayı ölmektedir. Sigara hem sağlığımızı hem de ekonomimizi tehdit eden bir düşmandır. Sigarayı bırakarak hem sağlığımızı hem de çocuklarımızın geleceğini kurtarabiliriz." şeklinde konuştu.

Toreks Genel Başkan Yardımcı Doç. Dr. Levent Akyıldız sigaranın çalışanlar üzerindeki etkisini anlattı.

Kısa bir konuşma yapan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da, insan sağlığına önem verdiklerini belirterek, "Bu nedenle biz çalışanlarımızın sağlığını düşünüyoruz. Çağdaş yöneticiliğin temeli de budur. Bugün hepimiz için çok önemli olan ve hem sağlığımıza hem de ekonomik zararı olan sigaranın ne turlu kötülükler içerdiğini herkes biliyor." diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious