Her 3 kişiden 2'si AB üyeliğini istiyor

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan Eurobarometre araştırması, Türkiye’de Avrupa Birliği’ne (AB) verilen desteğin beklendiği kadar düşük olmadığını ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Araştırmaya katılan Avrupa Birliği vatandaşlarının yüzde 53’ü, ülkelerinin Birliğe üyeliğinin iyi bir şey olduğunu söyledi. Bu oran İlkbaharda yüzde 55 olarak çıkmıştı. Türkiye’de ise AB üyeliğinin iyi bir şey olduğuna inanların oranı ise yüzde 54 olarak belirlendi.

“AB ÜYELİĞİ’NDEN FAYDA SAĞLARIZ”

“Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin faydalı olacağına inanıyor musunuz” sorusunda ise Türkiye’den verilen destek Avrupa Birliği ortalamasının çok üzerinde çıktı. Türklerin yüzde 63’ü, ülkelerinin AB’ye üye olmasının iyi bir şey oyacağını söylerken, AB vatandaşlarının yüzde 54’ü, kendi ülkelerinin AB üyeliği ile fayda sağladığını söyledi.

Eurobarometre araştırması, bütün eleştirilere rağmen Avrupa Birliği’nin imajının da Türkiye’de hala olumlu olduğu sonucunu çıkardı. Buna göre Türklerin yüzde 55’i AB’nin imajının olumlu olduğunu söyledi. Bu oran, AB içinde ortalama yüzde 46 olarak kaydedildi.

AB’nin imajı olumlu olsa da Türkiye’de AB kurumlarına duyulan güven düşük çıktı. Buna göre Türklerin sadece yüzde 32’si Avrupa Komisyonu’na, yüzde 34’ü de Avrupa Parlamentosu’na güvendiklerini belirtti. Aynı şekilde Türklerin yüzde 36’sı Avrupa Birliği’nin gittiği yolun doğru olmadığını söyledi.

“ORTAK SAVUNMA POLİTİKASINA DESTEK”

Araştırmaya katılan Türklerin yüzde 39’u AB içinde ortak bir dış politika olması gerektiğini savunurken, konu ortak savunma olunca bu oranın arttığı gözlendi. Türklerin yüzde 50’si AB içinde ortak bir savunma ve güvenlik politikası olması gerektiğini belirtti.

Aynı araştırmada, Türklerin yüzde 50’si AB’nin gelecek yıllarda yeni üyeleri de içine alacak şekilde genişlemesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de 6 Eylül 4 Ekim 2006 tarihleri arasında yapılan araştırma 1005 kişi üzerinde yürütüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious