Her 5 çocuktan biri sokakta çalışıyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Mersin Valiliği, uyarılara rağmen çocuğunu sokakta çalıştıran ailelere verdiği para cezaları ile çocukları sokaktan kurtarmanın yollarını arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, şu ana kadar yaptıkları uyarılara rağmen çocuğunu sokakta çalıştıran 4 aile ile yanında çocuk çalıştıran 1 hurdacıya 109'ar YTL para cezası verdiklerini hatırlatarak sorunun üzerine ciddiyetle durduklarını söyledi.

Sosyo-ekonomik konumları gereği herhangi bir faaliyette bulunan 18 yaş ve altındaki çocuklar "çalışan çocuk" olarak adlandırılmakta. "Çocuk emeği" ise yasal yaşın altında istihdam edilen iş gücü olarak belirtilmekte.

Sokaklarda çalışan çocuklar önceleri büyük şehirlerin bir sorunu olarak görülürken artık tüm illerde sayılarının artması ile ulusal bir sorun haline geldi.

Yaşanan bazı olaylar ise dikkatlerin bu çocukların üzerine çekilmesine neden oldu. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) 1999 yılı verilerine göre Türkiye genelinde 6-17 yaş grubundaki çocukların çalışma nedenlerinde ilk sırayı yüzde 38.4 ile aile gelirine katkıda bulunma, ikinci sırayı yüzde 19.8 ile ailenin ekonomik faaliyetlerine yardımcı olma, üçüncü sırayı ise yüzde 15.9 ile ailesi istediği için çalışma alıyor. Bunları yüzde 10.4 ile iş öğrenme ve meslek sahibi olma gerekçesi izliyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye'ye her 5 çocuktan birinin çalıştığı belirtilirken Mersin'de ise sokakta çalışan kayıtlı çocuk sayısı bin 139.

Kavşaklarda ve işlek caddelerde çalışan ya da çalıştırılan çocuklarla mücadele başlatan Mersin Valiliği olumlu sonuçlar almaya başladı.

Kabahatler Kanunu çerçevesinde 4 aile ile çocuk çalıştıran bir hurdacıya kesilen cezayı duyan aileler çocuklarını sokakta çalıştırmaktan vazgeçti.

Mersin Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube ekipleri sokakta çalışırken yakaladığı çocuğun ailesine bularak önce çocukları sokakta çalıştırmanın suç olduğu tebligatını yaparak uyarıyor. Uyarıya rağmen aynı çocuğu tekrar sokakta gören ekipler daha sonra aileye Kabahatler Kanunu'na göre 109 YTL para cezası kesiyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Çocuk ve Gençlik Eğitim Merkezi (ÇOGEM) Müdürü Mustafa Sarı, son iki aydır yapılan çalışmalarda sokakta çalışan çocuk sayısının yüzde 70'lere kadar azaldığını ifade ediyor.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, ceza kesilmesine taraf olmadıklarını fakat uyarıya rağmen çocuk çalıştıran ailelere ceza yazacaklarına dikkat çekiyor. Aksoy, Mersin'de şu ana kadar 4 aileye ve bir hurdacıya 109'ar YTL ceza kesildiğini, cezaların ödenmemesi durumunda gerekirse haciz yoluyla tahsilat yapacaklarını söylüyor.

Vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyen Aksoy, sokakta çalışan çocuktan bir şey alındığı takdirde vatandaşa da 109 milyon ceza uygulayabileceklerini vurguluyor.

Yasal olarak vatandaşın para cezalarına itiraz etme şansının bulunduğunu ifade eden Aksoy şöyle devam etti: "Vatandaş verilen para cezasına 15 gün içinde itiraz hakkı var. İtiraz eder veya etmez. Kesinleştikten sonra tahsilatı için Vergi Dairesi Başkalığı'na göndereceğiz. Para cezasını tahsil etmek için kararlıyız. Gerekirse haciz edeceğiz. Yani evinde televizyonu da varsa haciz edeceğiz. Çünkü bizim burada gördüğümüz ihtiyaçtan çok çocukların istismar edilmesidir. Çocukların istismar edilerek bunların sırtından para kazanılması gibi bir düşünce vardır. Bu bakımdan buna fırsat vermeyeceğiz."

Çocukların veya ailelerinin gerçekten ekonomik sıkıntıları varsa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün bütçesinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın imkanlarından bu ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak yönünde çalışmalarının bulunduğuna dikkat çeken Vali Aksoy, şu ana kadar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün sokak çocuklarına sahip olan 70 aileye bin'er YTL civarında maddi destek sağlandığını kaydetti.

Sokakta çalışan çocukların yüzde 40'ının ailelerini Çocuk Şube yetkilileri ile birlikte yapılan çalışmalar sonucu sürekli uyardıklarını ifade ediyor.

Ceza yazılacağını duyan çocukların ailelerini eskisi gibi artık sokağa bırakmadığını ifade eden Sarı, uygulamanın sokaktaki çocuğu yüzde 70 oranında azalttığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious