Her bebeğe hipotiroid testi

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Hipotiroid zeka geriliğine yol açabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüm yenidoğan bebeklere, yaşamlarının ilk birkaç günü içinde, hipotiroid taraması yapılması gerekiyor.

Tiroid bezinin salgıladığı T3 ve T4 hormonları, vücuttaki tüm metabolizmanın işleyişi, büyüme ve sinir sisteminin gelişimi gibi çok önemli fonksiyonlara etki ediyor. Eksikliği ise ciddi sorunlara yol açıyor.

Tiroid bezi, boynun ön, alt kısmında yer alan ve salgıladığı tiroid hormonları ile metabolizmamızın işleyişini ayarlayan bir hormon kaynağı. Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarının az salgılandığı duruma hipotiroidi adı veriliyor.

Hipotiroidi, hayatın her yaşında rastlanılabilir bir hastalık. Halsizlik, yorgunluk, uykuya meyil, üşüme, büyüme geriliği gibi belirtilerle seyrediyor.

Acıbadem Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi'nda görev yapan Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, "Doğumsal hipotiroidi, doğuştan itibaren tiroid bezinin az çalışması nedeni ile tiroid hormonlarının az salgılanmasıdır. En önemli özelliği tedavi edilmediği takdirde kalıcı beyin hasarına yol açmasıdır" dedi.

Prof. Dr. Büyükgebiz, "Beyin gelişiminin yüzde 95'i ilk üç yaşta tamamlanır. Beyin gelişimini sağlayan en önemli madde ise tiroid hormonudur. Bu nedenle tiroid hormonu eksik olan bebeklerde değişik oranlarda zeka ve gelişim geriliği gözlenir."

Doğumsal hipotiroidi hastalarının yaklaşık yüzde 70'i doğumda herhangi bir belirti vermiyor. Bebekler son derece normal görünüyor.

Sık rastlanan belirtiler:


Pelte gibi az hareketli bebek
Dil büyüklüğü
Ses kalınlığı
Uzamış yeni doğan sarılığı
Göbek fıtığı
Emme güçlüğü

Prof. Dr. Büyükgebiz, "Zamanla tanı konamayan ve tedavi edilmeyen bebeklerde akranlarından geri kalma gözlenir" diyerek anne ve babalara uyarıda bulundu.

Büyükgebiz, "Bu bebekler boynunu tutma, anneyi tanıma, oturma, emekleme gibi faaliyetlerde akranlarından geri kalırlar, beslenme güçlükleri ve ses kalınlıkları vardır, en önemlisi de zeka gelişimlerinde gerilik gözlenir" dedi.

Doğumsal hipotiroidili bebeklerin erken tanı ve tedavi edilmeleri gerekiyor. Bütün gelişmiş dünya ülkelerinde doğumdan sonra topuktan alınan bir damla kan ile tiroid fonksiyonları inceleniyor.

Prof. Dr. Büyükgebiz, konuyla ilgili bilgi de verdi:

"Uzun süren çalışmalar sonucunda Sağlık Bakanlığı bu yılın başından itibaren, yapılmakta olan yeni doğan fenilketonüri taramasına ilaveten bütün illerde doğumsal hipotiroidi hastalığı taramasını da zorunlu hale getirerek, başlattı.

Her yıl 1 milyon 400 bin doğum olduğu düşünülürse ve doğumsal hipotiroidinin 3 bin 200 doğumda bir saptandığı varsayılırsa, yılda ortalama 440 bebeğin doğumsal hipotiroidi riski olduğu gerçeği ortaya çıkar.

Tanı konmaz ve tedavi edilmezlerse 440 bebek de zeka geriliği potansiyeli taşıyor demektir."

Erken tanı konup tedavi edilen hastalar, tamamen normal olarak hayatlarını sürdürebildikleri için anne ve babaların bu konuda son derece hassas olması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious