Her bir cinayet için 44'er kez müebbet

Her bir cinayet için 44'er kez müebbet.12855
  • Giriş : 09.06.2009 / 10:06:00

Bilge köyündeki katliamla ilgili hazırlanan iddianamede 9 zanlı hakkında canavarca hisle öldürmekten ağırlaştırılmış 44'er kez ömür boyu ve 219'er yıla kadar hapis istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Çocuk Ağır Ceza'da yargılanacak yaşları 18'den küçük 2 zanlı yetişkinlere istenen cezaların yarı oranında ceza alacak. İki çocuk için 1120 yıla kadar hapis isteniyor

Mardin Bilge köyünde 44 kişinin öldüğü 3 kişinin de ağır yaralandığı katliamla ilgili 2'si çocuk toplam 11 şüpheli hakkında 10 ayrı suçtan rekor hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede müthiş iddialar yer aldı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, devletin korucuları katliamda devletin silahını kullandığı iddia ediliyor. İddianamedeki çarpıcı tespitlerin şöyle olduğu ifade edildi:
Katliamda kullanılan silahlardan 3'ü korucular Abdulhakim Çelebi ile Mustafa Çelebi'ye tutanakla verilen devlet silahı. Bu tespit olay yerinde bulunan boş kovan ve mermiler ile korucuların evlerinde ele geçirilen silahların Diyarbakır'daki Emniyet Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan incelemesinde ortaya çıktı.

KATLİAMDA DEVLET SİLAHLARI
Devletin verdiği silahla suçun işlenmesi nedeniyle şüpheli Abdulhakim Çelebi'ye verilen cezanın TCK'nın 266 maddesi uyarınca artırılması talep edildi. Aynı şekilde şüphelilerden Mustafa Çelebi'ye ait korucu silahının da katliamda kullanıldığı belirlendi. Mustafa Çelebi'nin katliam sırasında bizzat yer almadığı, ancak "genel güvenliği silahla ateş etmek suretiyle kasten tehlikeye sokmak" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapsi istendi. Mustafa Çelebi'nin kullandığı silahın devlet silahı olması nedeniyle verilecek cezanın üçte bir oranında artırılması talep edildi.
Katliamda ağırlaştırılmış ömür boyu hapisleri istenen şüphelilerden Mehmet Sait Çelebi, Ömer Çelebi ve Ahmet Çelebi'nin daha sonra ev ve köy arazisinde yapılan aramalarda bazı mühimmat ve silahlar çıktı. Bu 3 şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapsin yanı sıra ayrıca "Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

İKİSİNİN YAŞI 18'DEN KÜÇÜK
Sanıklardan Mehmet Çelebi, Abdulhakim Çelebi, Ömer Çelebi, Süleyman Çelebi, Mehmet Emin Çelebi, Mehmet Sait Çelebi, Abdulkadir Çelebi, Mehmet Ali Çelebi ve Ali Çelebi'nin canavarca hisle öldürmek suçlarından toplam 44'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaları istendi. 9 şüphelinin ayrıca 6 yetişkin ve 4 çocuğu da iştirak halinde tasarlayarak canavarca hisle öldürmeye kalkışmak suçundan 10'ar kez 216'şar yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. 9 sanığın ayrıca 6136 sayılı yasaya aykırı şekilde hareket ettikleri belirtilerek 3'er yıla kadar hapisleri de istendi. Çocuk Ağır Ceza'da yargılanacak olan yaşları 18'den küçük 2 şüpheliye de yetişkinlere istenen cezaların yarı oranında ceza istendiği kaydedildi. Katliama bizzat katılan M.Ş.Ç. ve A.Ç. için de aynı suçlara feri iştirak suçundan 1120 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Nitelikli adam öldürmeyi oluşturan çok unsur var

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal: "Ağırlaştırılmış hapis istendiğine göre, nitelikli adam öldürme kapsamında gördüler. Kan gütme ve töre saikiyle işlenmesi ağırlaştırıcı sebep. Bir kere nitelikli adam öldürme suçunun oluştuğunu ortaya koyacak çok unsur var. Tasarlayarak, çocuğa karşı işlenme var. Kan gütme var mı bilemiyorum ama tasarlanmış olması bile yeterli. Bunun karşılığı da ağırlaştırılmış müebbet hapis.

"AĞIR MÜEBBET"
Adam öldürme suçunun bir özelliği var kaç kişiye karşı işlenmişse o kadar adam öldürme suçu söz konusu olur. Eski kanunda hükmolunacak cezaların toplamı, süreli hapislerde 36 yılı geçemiyordu. Ama yeni kanunda her bir suçla ilgili ayrı ayrı mahkûmiyet verildiği gibi bu toparlanmıyor da. Her birinin infazı ayrı ayrı yapılıyor. O yüzden 36 kişi öldürülmüşse 36 kere ayrı adam öldürme suçu dolayısıyla ağırlaştırılmış hapis cezası söz konusu olacak. Hamile kadınla ilgili olarak da adam öldürme suçunun oluşması için kişinin bir şekilde anne vücudundan ayrılmış olması gerekiyor. Doğmuş olması gerekiyor. Ancak 82'nci maddeye göre kadının gebe olması suçu ağırlaştırıyor. Suçu müebbetten ağırlaştırılmış müebbete getiriyor."

CEZADA YAŞ
"Çocuk yaşta olanlarla ilgili de yaş önemli. Yeni kanunda ceza sorumluluğu yaşı 12'dir. 12 yaşından küçük çocuklara ancak tedbir uygulanabiliyor. Ama 12 yaşından sonra ceza sorumluluğu doğuyor. Orada da çeşitli kategoriler var. 12'yi doldurup da 15 yaşında yaptığı fiilin sonuçlarını idrak edebilme yeteneği varsa o zaman ağırlaştırılmış müebbet yerine 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi söz konusu. Ama 15-18 arasında ise o zaman ağırlaştırılmış müebbet yerine 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası veriliyor."

Jandarmaya eksiklik ve şaibe suçlaması...

İddianamede katliamı soruşturan jandarmanın eksiklik içinde olduğu iddia edildi. Bu iddianameye "Şaibe" kelimesiyle yansıdı. Soruşturma safhasında, maktul yakınlarının "Jandarma ihbar hattı 156'yı aradık ama kimse gelmedi" iddiasını değerlendirildi. Jandarmadan 156 Jandarma İhbar Hattı'na yapılan imdat çağrılarının telefon kayıtları istendi. Jandarma 'katliamın yaşandığı gece tutulan 156 Alo Jandarma İhbar Hattı kayıtları imha edildi' bilgisi verdi.

KÖYE 2 SAATTE GELEMEDİLER

Katliamın haber alınmasından hemen sonra jandarmanın neden bu kadar geç kaldığı yönündeki soruya da yanıt arandı. Bununla ilgili iddianamede "En yakın jandarma karakolunun Bilge köyüne olan uzaklığı 4 kilometredir. Ancak ilk jandarma grubunun köye intikali 2 saat sonra olmuştur" ifadesi yer aldı.
Katliama katıldığı ileri sürülen koruculardan Abdulhakim Çelebi'nin evinden MKE yapımı - TNT kalıpları, el bombaları ve C-3 tipi plastik patlayıcılar bulundu. Mühimmatın tümünün Mardin İl Jandarma Komutanlığı envanterinde kaydı bulunduğu anlaşıldı. Bombaların sayıca çok olması iddianameye "Vahim nitelikte" diye yansıdı.

SANIKLAR ADANA'DA TUTULUYOR

İddinamenin kabul edilmesi durumunda ilk duruşma Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak. İlk duruşmada davanın bir başka ilde görülmesi de gündeme gelebilecek. Öte yandan baronun şüphelileri savunmak için görevlendirilen avukat Aslan Toparlı'nın da hâlâ vekaletname alamadığı ortaya çıktı. Şüphelilerin Adana Cezaevi'nde tutulduğunu ifade eden Toparlı, cezaevinden kendisine hâlâ vekaletname verilmediğini, akraba olan diğer Çelebiler'in de güvenlik gerekçesiyle cezaevine gidemediğini ifade etti.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*