Her dakika 10 kisi AIDS'in pençesine düsüyor

  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Kizilay Izmir Subesi Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Asli Özer, Dünya Saglik Örgütü'nün Aralik 2004 verilerine göre, dünyada 44.5 milyon kisinin HIV/AIDS hastaligi ile beraber yasadigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HIV/AIDS hastaliginin 24 yildir büyük bir hizla yayildigini belirten Özer, "Ülkemizde ilk defa 1985 yilinda bir HIV infekte vaka bildirilmis, daha sonra her yil vaka sayisinda artis gözlenmistir. Saglik Bakanligi'nin Aralik 2004 verilerine göre Türkiye'de bin 802 HIV/AIDS vakasi vardir." diye konustu.

Ülkede genç nüfusun çok olmasi ve riskli davranista bulunmalari ihtimali sebebiyle korunmanin çok önemli oldugunu belirten Asli Özer, "1 Aralik, Dünya AIDS Günü olarak kabul edilmistir. Bu günde yakalara takilan kirmizi kurdeleyle kisiler AIDS'e karsi duyarliliklarini göstermektedir. Kizilay Izmir Subesi olarak hazirladigimiz brosürlerle halkimizi AIDS hastaligina karsi bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Iki bin adet brosür, eczanelerde ve Ege Üniversitesi'nde kurdugumuz stantta halka dagitilmaktadir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious